Trwa ładowanie...

Polska próbowała ominąć zakaz dotyczący Pegasusa?

Izraelska firma NS GROUP zdecydowała, że nie przedłuży Polsce licencji na użytkowanie opracowanego przez nią programu szpiegującego Pegasus. Według informacji "Gazety Wyborczej", polski rząd próbował obejść ten zakaz, szukając pomocy w USA. Bezskutecznie.

Polska próbowała ominąć zakaz dotyczący Pegasusa? Polska próbowała ominąć zakaz dotyczący Pegasusa? Źródło: PAP, fot: Mateusz Marek
d1x82ra
d1x82ra

"Gazeta Wyborcza", powołując się na swoje źródła, donosi, że polskie służby chciały obejść skutki decyzji NSO GROUP, która postanowiła, że Polska znajdzie się na liście krajów, które nie będą mogły korzystać z jej oprogramowania śledzącego (Pegasus). W tym celu do USA miał pojechać zaufany współpracownik szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Nadinspektor miał tam spotkać się z przedstawicielami FBI i prosić o sprzedaż licencji na bliźniacze programy stosowane przez amerykańskie służby. To miało się jednak okazać niemożliwe, ponieważ rozwiązania stosowane w USA również działają w oparciu o licencję izraelskiego dostawcy. Ponadto, według źródeł "GW" Amerykanie mieli również odmówić Polsce sprzedaży licencji na oprogramowanie NICE służące monitorowaniu mediów społecznościowych.

Pegasus w urządzeniach polityków i dziennikarzy

Izraelska firma decyzję o nieprzedłużaniu licencji na sprzedane uprzednio oprogramowanie podjęła po tym, jak na jaw wyszły ustalenia dziennikarzy 17 redakcji z całego świata, w tym m.in. "Washington Post", "Guardian" i "Le Monde". Ich śledztwo wykazało, że rządy niektórych państw, którym sprzedane zostało oprogramowanie, używały go do szpiegowania dziennikarzy i członków opozycji. Wśród krajów Unii Europejskiej, którym nie przedłużono licencji znalazły się Polska i Węgry.

Co więcej, po tych doniesieniach technologiczny gigant Apple pozwał twórców Pegasusa za włamywanie się na produkowane przez niego urządzenia. Do użytkowników iphonów które zostały zhakowane rozesłane zostały informacje, że są szpiegowani. Jak pisze "GW", w Polsce taka wiadomość trafiła do prokurator Ewy Wrzosek ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, która minionego roku wszczęła śledztwo w sprawie przeprowadzenia ostatnich wyborów prezydenckich.

Obowiązkowe szczepienia? Senator PiS zaskoczył

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1x82ra
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x82ra
Więcej tematów