Trwa ładowanie...
d40ll4u

Polska Policja z surową oceną ze strony Rady Europy

Działający przy Radzie Europy Komitet ds. Zapobiegania Torturom, zajmujący się prawami człowieka, opublikował raport, w którym krytycznie ocenia pracę polskiej policji. Dokument jest wynikiem niezapowiedzianych kontroli w izbach zatrzymań i aresztach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska Policja z surową oceną Rady Europy
Polska Policja z surową oceną Rady Europy (Getty Images, Fot: Artur Widak)
d40ll4u

Do zawartych w raporcie Komitetu ds. Zapobiegania Torturom ustaleń dotarło RMF FM.

Polska Policja nadużywa uprawnień?

Unijny komitet zwraca w raporcie uwagę na sposób, w jaki polscy policjanci dokonują zatrzymań. W dokumencie wyliczono, że zatrzymani są często rzucani na ziemię, ich twarz przyciska się do ziemi kolanem, a podnosi się ich za ręce skute uprzednio kajdankami za plecami.

d40ll4u

Ponadto sprawozdawcy wskazują, że zatrzymanym wielokrotnie nie zapewniano opieki prawnej, szczególnie tuż po zatrzymaniu. Co więcej osobom trafiającym do policyjnych izb zatrzymań odcina się w ogóle kontakt z rodziną i prawnikiem. Członkowie unijnego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom alarmują również, że areszty i izby zatrzymań nie zapewniają wystarczającej opieki medycznej.

Jarosław Kaczyński zabrał głos ws. protestów kobiet. Marta Lempart mu ostro odpowiada

Dokument powstał na podstawie kontroli w izbach zatrzymań w Gdańsku, Krakowie, Sopocie i Warszawie oraz aresztów w Gdańsku, Krakowie i Warszawie Służewcu. Twórcy raportu informują, że podczas jego tworzenia współpraca z policją i zarządami aresztów była bardzo dobra. Podkreślają jednak, że o ich ustaleniach nie chciał rozmawiać ani minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, ani jego zastępcy.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40ll4u

Podziel się opinią

Share
d40ll4u
d40ll4u
Więcej tematów