Polska pogrążona w żałobie
W całej Polsce trwa żałoba po śmierci Jana Pawła II. Odprawiane są msze i nabożeństwa w intencji Papieża.
Setki warszawiaków od rana przychodzą na Plac marszałka Piłsudskiego. Przynoszą znicze i kwiaty, z których powstał ogromny krzyż. O piętnastej zostanie tam odprawiona msza święta.
W intencji zmarłego wierni modlili się już w warszawskim kościele Świętego Krzyża. Setki wiernych uczestniczyły we mszy swiętej i wysłuchały homilii arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Nie lękajcie się - apelował do wiernych nuncjusz apostolski słowami Jezusa Chrystusa, który po zmartwychstaniu zwrócił się w ten sposób do swoich uczniów.
Szczególny wymiar święta
Jezus udowodnił, że ostatnie słowo nie należy do śmierci - powiedział Józef Kowalczyk dodając, że Chrystus zwyciężył, i z tej właśnie perspektywy trzeba patrzeć na wydarzenie, które od wczoraj łączy cały świat. Arcybiskup Kowalczyk przypomniał dwa filary, na których Papież-Polak oparł swoje nauczanie. Są nimi godność każdego człowieka i miłość bliźniego. Nuncjusz powiedział, że Jan Paweł II podróżował, gdyż chciał dotrzeć ze swoim przesłaniem do każdego człowieka. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy żyć w czasach Papieża-Polaka - zakończył arcybiskup Józef Kowalczyk.
Tysiące pielgrzymów przybyło do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach by wziąć udział w uroczystości święta Bożego Miłosierdzia. Tegoroczne święto będzie miało szczególny wymiar - zbiegło się z odejściem Jana Pawła II.
W południe w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpoczynają się główne uroczystości. Głównym punktem będzie msza święta, którą przy ołtarzu polowym odprawi kardynał Franciszek Macharski. Metropolita krakowski wezwał proboszczów swojej diecezji do odprawienia dziś po południu mszy za Jana Pawła II. Kardynał powiedział, że święto Bożego Miłosierdzia rozpoczęła śmierć Jana Pawła Drugiego.
Szczególna żałoba panuje w miejscach, które były wyjątkowo bliskie sercu Jana Pawła II - w Wadowicach i na Podhalu. W rodzinnym mieście papieża wierni modlą się w centrum miasta. W tamtejszej bazylice prawie co godzinę odprawiane są msze w intencji Jana Pawła Drugiego.
Pieśń żałobna zamiast hejnału
Pogrążony w żałobie jest Kraków. Wszystkie flagi w mieście zostały opuszczone do połowy masztu i przykryte kirem. Od godz. 9 w Magistracie wystawiono księgę kondolencyjną, do której wpisywać mogą się wszyscy, którzy chcą uczcić pamięć Ojca Świętego. W południe zamiast hejnału z Wieży Mariackiej odegrana zostanie pieśń żałobna.
Rolę, jaką w życiu Polaków odegrał zmarły papież, arcybiskup Józef Życiński porównał do do roli biblijnego Mojżesza, który wyprowadził Izraelitów z niewoli. Metropolita lubelski powiedział, że Jan Paweł II był dla nas darem Bożym, spełnił swoją misję i wrócił do Boga. Według niego, teraz powinno nas łączyć poczucie wdzięczności i refleksji nad papieskim testamentem.