PolskaPolska pod śniegiem

Polska pod śniegiem

Cała Polska pod śniegiem. Wyjątkowo intensywne opady spowodowały bardzo poważne utrudnienia w ruchu. Wiele dróg jest nieprzejezdnych, na innych tworzą się gigantyczne korki. Kilkadziesiąt miejscowości w Polsce północno-wschodniej jest odciętych od świata.

Polska pod śniegiem
Źródło zdjęć: © PAP

07.03.2005 | aktual.: 07.03.2005 12:20

Obraz

Na wszystkich trasach wjazdowych do Warszawy i drogach prowadzących do centrum tworzą się gigantyczne korki. Kierowcy jeżdżą z bardzo małą prędkością. Jazdę utrudniają im opady i zalegające na drogach błoto pośniegowe, mimo iż, jak informuje Zarząd Oczyszczania Miasta, warszawskie ulice od godziny 20 w niedzielę są wciąż oczyszczane przez 263 pługo-solarki. W nocy w Warszawie spadło 15 cm śniegu.

Ciężko jest wjechać do Warszawy, ciężko jest do niej podróżować. Korek o długości 10 km napotkają kierowcy podróżujący drogą krajową nr 8 za Rawą Mazowiecką (łódzkie) w kierunku stolicy. Trudne warunki panują w poniedziałek od rana na drogach całego województwa łódzkiego. Nawierzchnia wielu z nich jest przykryta śniegiem. Wiele bocznych tras jest nieprzejezdnych.

Trudna sytuacja w rejonach podgórskich

Również w Świętokrzyskiem drogi krajowe i wojewódzkie są w większości białe, ale w większości przejezdne. Według dyżurnej świętokrzyskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad utrudnienia występują wszędzie tam, gdzie samochody ciężarowe nie mogą podjechać pod wzniesienia: w Górach Świętokrzyskich i w okolicach Wodzisławia.

Śnieg pada także na Dolnym Śląsku. Na trasach zalega błoto pośniegowe. Bardzo trudna sytuacja panuje zawłaszcza w rejonach podgórskich. Niektóre drogi lokalne są nieprzejezdne.

Po intensywnych opadach śniegu trudne warunki drogowe panują w województwie śląskim. Szczególnie ciężko kierowcom jeździ się po drogach lokalnych. Na wszystkich drogach sytuację pogarsza wiatr, który nawiewa śnieg na jezdnie. Jest ślisko.

W Małopolsce przez kilka godzin zablokowana była zakopianka. Strażakom w końcu udało się usunąć z drogi na pobocze blokującą ruch ciężarówkę. Pozostałe drogi są białe, ale przejezdne.

W Bieszczadach występują zamiecie i zawieje śnieżne. Powyżej górnej granicy lasu widoczność nie przekracza 30 metrów. Na połoninach leży do 130 cm śniegu, w dolinach pokrywa wynosi od 80 cm w Ustrzykach Górnych do 100 cm w Cisnej. W ocenie GOPR, warunki turystyczne są bardzo trudne.

W szkołach opóźnione lekcje

Na Suwalszczyźnie ponad 70 miejscowości jest odciętych od świata, nieprzejezdnych jest ponad 300 kilometrów dróg - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK) wojewody podlaskiego w Białymstoku.

Mimo utrzymujących się opadów śniegu, sytuacja poprawia się z godziny na godzinę, gdyż trwa odśnieżanie. Z kolejnych powiatów sukcesywnie napływają nowe informacje o przejezdności dróg - poinformowali pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Najgorsza sytuacja jest w powiecie suwalskim. Pokrywa śnieżna sięga tam pół metra. W ciągu ostatniej doby w Suwałkach spadło 9 cm śniegu - poinformowało w poniedziałek Białostockie Biuro Prognoz. Nie można dojechać do ponad 70 miejscowości - podało CZK.

Na Suwalszczyźnie wiele gimbusów nie dojechało po uczniów lub nie wyjechało w ogóle na trasy. Najgorsza sytuacja jest w gminach Wiżajny, Jeleniewo i Rutka Tartak. Tam nawet drogi powiatowe są nieprzejezdne. Z tego powodu w niektórych szkołach opóźnią się lekcje.

Opady śniegu w północno-wschodniej Polsce mają się utrzymać przez poniedziałek i wtorek. W środę będą przejaśnienia, ale też spadek temperatur do minus 14 stopni Celsjusza nocą. W Białymstoku leży 39 cm śniegu. Zaśnieżone są nawet główne drogi, wszędzie leży błoto pośniegowe.

Z powodu intensywnie padającego warunki jazdy na Warmii i Mazurach w poniedziałek są bardzo trudne. W Olsztynie spadło przez noc około 20 centymetrów śniegu.

Na drogach krajowych nr 7 Gdańsk-Warszawa, 51 Olsztynek-granica państwa w Bezledach, 16 Grudziądz-Mrągowo jest błoto pośniegowe, we wschodniej - mazurskiej części województwa - na drogach jest warstwa zajeżdżonego śniegu - powiedziała dyżurna w warmińsko-mazurskim oddziale dróg krajowych i autostrad Barbara Płóciennik.

Pługopiaskarki nie nadążają z odśnieżaniem

Na drogach od niedzieli pracuje 130 pługopiaskarek, które z powodu wciąż padającego intensywnie śniegu nie nadążają z odśnieżaniem. Sytuację utrudnia wiatr, która nawiewa na drogi śnieg z poboczy.

Dwa TIR-y zderzyły się na drodze krajowej nr 8 (Warszawa - Wrocław) w okolicach Wolborza pod Piotrkowem Trybunalskim (Łódzkie). Droga w kierunku stolicy jest zablokowana - poinformował Arnold Lorenc z biura prasowego łódzkiej policji.

Korek o długości 10 km napotkają natomiast kierowcy podróżujący tą trasą za Rawą Mazowiecką w kierunku Warszawy. Powodem są fatalne warunki atmosferyczne. Policja radzi wszystkim kierującym wybrać inną drogę.

Boczne trasy są nieprzejezdne

Trudne warunki panują w poniedziałek od rana na drogach całego województwa łódzkiego. Nawierzchnia wielu z nich jest przykryta śniegiem, który pada w Łodzi i okolicach. Wiele bocznych tras jest nieprzejezdnych. Kłopoty mają też kierowcy z wyjazdem z osiedlowych parkingów.

Oprócz trasy nr 8 w kierunku Warszawy, najtrudniejsza sytuacja jest na drodze nr 12 Łask - Piotrków oraz w okolicach Tomaszowa Maz. i Piotrkowa Tryb.

Od rana na drogach regionu doszło do kilku wypadków. Ok. godz. 6.30 w miejscowości Bardzinek niedaleko Krośniewic na drodze krajowej nr 2 Warszawa - Poznań zderzyły się dwa busy, a ruch jest mocno utrudniony. Kilka godzin wcześniej na drodze nr 1 Gdańsk - Cieszyn w miejscowości Miłosna między Krośniewicami, a Łęczycą bus wpadł do rowu. Sześć osób trafiło do szpitala.

Obfite opady śniegu utrudniły ruch na drogach regionu kujawsko-pomorskiego. Najgorsza sytuacja jest na południu i wschodzie województwa - poinformowała służba dyżurna Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Znaczne problemy występują w rejonie Włocławka. Na odcinku drogi krajowej nr 1 Toruń-Włocławek oraz na wschód od Włocławka zaspy są na tyle duże, że po raz pierwszy tej zimy skierowano na drogi pługi wirnikowe.

Na południu regionu, w okolicach Inowrocławia i Żnina, silny wiatr zawiewa śnieg z pól na drogę. W wielu miejscach ruch jest dodatkowo utrudniony podczas wyciągania z rowów samochodów, których kierowcy na śliskiej nawierzchni stracili panowanie nad kierownicą.

Większość dróg w województwie zachodniopomorskim pokrywa cienka zajeżdżona warstwa śniegu. To efekt nawiewania śniegu z pól na szosy. Drogowcy i policja apelują do kierowców o ostrożność.

Jak poinformowano w oddziale szczecińskim Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad część tych dróg w regionie jest czarna i mokra, jednak w okolicach Koszalina, Szczecinka, Drawska Pomorskiego gdzieniegdzie jest ślisko.

W regionie nie są zapowiadane opady, temperatura jest dodatnia, świeci słońce, więc około południa warunki powinny się poprawić - podkreślono.

W Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Koszalinie dyżurny poinformował, że wszystkie drogi administrowane przez ZZDW są przejezdne, ale zalega na nich błoto pośniegowe lub zajeżdżona warstwa śniegu. Na drogach regionu pracuje większość sprzętu przeciwgołoledziowego i odśnieżającego.

Wiatr nawiewa śnieg z pól

Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie na Lubelszczyźnie są w poniedziałek przejezdne, ale śliskie. W całym regionie pada śnieg z różną intensywnością - informują drogowcy.

Na większości dróg krajowych nawierzchnię pokrywa błoto pośniegowe lub cienka warstwa zajeżdżonego śniegu - poinformował dyżurny Mariusz Kawa z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Drogi wojewódzkie także pokryte są zajeżdżonym śniegiem lub błotem pośniegowym. Sytuację utrudnia wiatr, który nawiewa śnieg z pól. Na drogach lokalnych, zwłaszcza na wschodzie regionu, mogą gdzieniegdzie tworzyć się zaspy. Na poboczach dróg wojewódzkich leży około 30 cm śniegu - poinformował dyżurny Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie

Policja apeluje do wszystkich kierowców o dostosowanie prędkości do trudnych warunków atmosferycznych i zachowanie odstępów między samochodami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)