Trwa ładowanie...

Polska od administracji Trumpa nie dostanie ani grosza? MSZ uspokaja

Monitorujemy prace nad amerykańskim budżetem na 2018 r. - tak polskie MSZ komentuje doniesienia medialne na temat planów redukcji amerykańskiej pomocy zagranicznej, które objąć mogą Polskę.

Polska od administracji Trumpa nie dostanie ani grosza? MSZ uspokajaŹródło: PAP/EPA, fot: SHAWN THEW
d3rypi0
d3rypi0

Monitorujemy prace nad amerykańskim budżetem na 2018 r. - tak polskie MSZ komentuje doniesienia medialne na temat planów redukcji amerykańskiej pomocy zagranicznej, które objąć mogą Polskę.

O tym, iż projekt przyszłorocznego budżetu przygotowany przez administrację Donalda Trumpa zakłada "drastyczne cięcia" w pomocy dla krajów rozwijających się obsługiwanej dotąd przez agencję USAID napisał w poniedziałek amerykański magazyn "Foreign Policy". Według magazynu całokształt pomocy zagranicznej ma zostać zredukowany o ponad jedną trzecią, a część środków przekierowana na program "ściśle powiązany z celami bezpieczeństwa narodowego".

Według dokumentów, do których dotarło "Foreign Policy", administracja Trumpa chce całkowicie pozbawić dotacji m.in. Polskę, która do tej pory otrzymywała z USAID 3 mln dolarów rocznie. Jeszcze więcej - jeśli chodzi o kwotę pomocy - miałaby w myśl tych propozycji stracić Ukraina, która uzyskiwała od Amerykanów pomoc o wartości ponad 570 mln dolarów rocznie, a w 2018 r. miałaby otrzymać niecałe 180 mln dolarów.

Odnosząc się do tych informacji służby prasowe polskiego resortu dyplomacji podkreśliły, że przytoczone informacje odnoszą się do "wstępnego zarysu" przyszłorocznego budżetu USA.

d3rypi0

Jak wskazano, zawarte w nim propozycje "zmierzają do gruntownej przebudowy budżetu federalnego", a co za tym idzie będą one "przedmiotem długotrwałych konsultacji i uzgodnień pomiędzy administracją a obiema izbami Kongresu".

MSZ zapewniło jednocześnie, że strona polska "monitoruje ten proces, pozostając w kontakcie z przedstawicielami Departamentu Stanu i Kongresu".

W lutym media informowały, że prezydent USA Donald Trump proponuje zwiększenie wydatków na obronność o 9,2 proc., a więc o 54 mld dolarów. Propozycję budżetu przedłoży kontrolowanemu przez Republikanów Kongresowi, który wcale nie musi jej zaakceptować. Negocjacje ws. budżetu mogą trwać miesiącami. Wydatki USA na obronność w ostatnim roku budżetowym wyniosły 584 mld dolarów.

Źrodło: PAP,Reuters

d3rypi0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rypi0
Więcej tematów