Polska-Niemcy: trzeba nowego etapu stosunków
(AFP)
Według prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego,
potrzebny jest nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Jego
zdaniem, oba kraje powinny prowadzić intensywne konsultacje w
sprawach regionalnych i europejskich.
06.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Przebywający z wizytą w Niemczech Kwaśniewski wygłosił w środę wykład w Fundacji Friedricha Eberta na temat "Polska-Niemcy - partnerzy w zjednoczonej Europie".
Prezydent zaproponował, aby patrzeć na stosunki polsko-niemieckie, tak jakby Polska była już członkiem UE. Wtedy trzeba zapytać, czy formuła "adwokat-klient" jest właściwa dla opisu naszych więzi i dla podejmowania wyzwań, przed którymi wspólnie stoimy - powiedział. Ocenił, że byłoby to krępujące dla obu stron.
Sądzę, że wszyscy mamy poczucie, iż stosunki polsko-niemieckie dotarły do jakiegoś punktu granicznego, że wypala się pewna formuła i wyraźne staje się oczekiwanie na nowy etap - uważa prezydent.
Powinno się zawiązać autentyczne partnerstwo polityczne, polegające na tym, że Polska i Niemcy będą prowadziły intensywne konsultacje w sprawach regionalnych i europejskich - podkreślił.
Kwaśniewski mówił również, że kraje przystępujące do UE, w tym Polska, muszą dogonić Unię. Jego zdaniem, to, ile czasu będą potrzebowały na zmniejszenie dystansu, zależy z jednej strony od wysiłku tych krajów, a z drugiej od solidarności, jaką okażą im dotychczasowi członkowie Wspólnot.
Wcześniej kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i prezydent Kwaśniewski uznali, że są całkowicie zgodni co do tego, iż Polska powinna należeć do pierwszej grupy państw, które wstąpią do Unii Europejskiej.
Niemcy będą oczywiście jak zawsze chętnie wspierały pragnienie wejścia do UE i konieczne wysiłki strony polskiej- powiedział Schroeder.
Niech potwierdzeniem, że nie są to tylko słowa, będzie decyzja kanclerza o pewnej weryfikacji stanowiska niemieckiego w czasie toczących się negocjacji w Brukseli, które pozwolą nam, Polsce, zamknąć rozmowy na temat rozdziału "podatki" - powiedział Aleksander Kwaśniewski.
Zdaniem szefa niemieckiego rządu, Polska znajduje się obecnie w ważnej fazie prywatyzacji swej gospodarki. Niemieckie przedsiębiorstwa mają swoje interesy, lecz mają też coś do zaoferowania - podkreślił Schroeder. Dotyczy to sektora energetycznego oraz usług, np. oszczędnościowych kas budowlanych - wyjaśnił.
Kwaśniewski opowiedział się za rozwojem współpracy naukowej, wskazując na Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą jako pozytywny przykład kooperacji w tej dziedzinie. Jedna trzecia studentów uczelni to obywatele polscy. (and)