Trwa ładowanie...
dr3vkmj
samolot
25-02-2003 16:09

Polska nie podpisze offsetu bez gwarancji 100% wykonania

Polska nie podpisze umowy offsetowej, dopóki
nie zostanie zagwarantowane jej wykonanie w 100% -
poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki
wiceminister gospodarki Jacek Piechota.

dr3vkmj
dr3vkmj

"Zespół negocjacyjny prowadzi rokowania ze stroną amerykańską, dotyczące projektu umowy offsetowej" - powiedział Piechota. Dodał, że umowa ta będzie zawierać poszczególne zobowiązania w ramach offsetu i zakres odpowiedzialności offsetodawcy.

Komisja gospodarki odrzuciła we wtorek propozycję powołania komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia spraw offsetowych. Zamiast tego komisja gospodarki będzie przyjmowała cykliczne informacje o offsecie.

Część posłów zarzuciła Piechocie, że oferta Lockheed Martin jest utrzymywana w zbyt dużej tajemnicy i nie wiadomo, czy jest naprawdę korzystna dla Polski. Piechota odpowiedział, że strona polska musi przestrzegać klauzuli tajności i nie może ujawniać przedmiotu negocjacji bez zgody strony amerykańskiej. W razie ujawnienia Polska naraziłaby się na międzynarodowy arbitraż w tej sprawie.

Piechota dodał, że umowa jest także utrzymywana w tajemnicy ze względu na odpowiedzialność strony amerykańskiej. Inwestorzy będą ponosić 100% odpowiedzialności finansowej za niewykonane zobowiązania offsetowe. Właśnie odpowiedzialność finansowa ma gwarantować wykonanie umów w całości.

dr3vkmj

Dlatego też strona amerykańska decyduje, którzy polscy partnerzy będą realizować zobowiązania offsetowe. Polska może jedynie zaproponować zastąpienie poszczególnych projektów innymi.

Piechota powiedział, że zespół negocjacyjny nie będzie rekomendował podpisania umowy 28 lutego, ponieważ obecnie nie ma całkowitej pewności, że zostałaby zrealizowana w 100%.

Pod koniec stycznia minister nauki i przewodniczący komitetu offsetowego Michał Kleiber poinformował, że Lockheed Martin chce podpisać umowę offsetową razem z umową na zakup samolotu F-16 dla polskiego wojska do końca lutego. Polska nie wyraziła wówczas na to zgody, chciała podpisania offsetu do końca kwietnia.

Podczas składania ofert w przetargu na samolot wielozadaniowy Amerykanie zgłosili offset w wysokości 9,8 mld USD. Po weryfikacji ofert offsetowych wartość propozycji amerykańskiej została obniżona do 6 mld USD. (jask)

dr3vkmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr3vkmj
Więcej tematów