PolskaPolska na 70 miejscu w Indeksie Percepcji Korupcji 2005

Polska na 70 miejscu w Indeksie Percepcji Korupcji 2005

Poziom postrzegania korupcji w Polsce jest wysoki - wynika z opublikowanego przez Transparency International Indeksu Percepcji Korupcji (IPK) 2005. Indeks obejmuje 159 państw, Polska zajęła 70. miejsce.

Badanie, którego wyniki przedstawiono we wtorek w Warszawie, szereguje państwa ze względu na skalę postrzeganej korupcji, w 10- punktowej skali. 10 punktów oznacza pełną przejrzystość i brak korupcji, a 1 brak przejrzystości i wszechogarniającą korupcję.

W czołówce rankingu znalazły się Islandia (9,7 pkt), Finlandia (9,6 pkt), Nowa Zelandia (9,6 pkt), Singapur (9.4 p.) i Szwecja (9,2 pkt). Najniżej uplasowały się: Bangladesz (1,7 pkt), Turkmenistan (1,8 pkt), Birma (1,8 pkt), Haiti (1,8 pkt) i Nigeria (1,9 pkt). Polska otrzymała 3,4 pkt, tyle samo co Chorwacja, Egipt, Lesoto, Burkina Faso, Arabia Saudyjska i Syria.

Zdaniem prezes zarządu Transparency International Polska Małgorzaty Brennek, przyczyny korupcji w Polsce mają charakter systemowy i są dobrze rozpoznane. Należą do nich m.in.: niejasność i niestabilność prawa, brak przejrzystości w działaniu administracji rządowej i samorządowej, nadmierna uznaniowość decyzji, lekceważenie sprawozdawczości i dokumentacji oraz brak osobistej odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

IPK definiuje korupcję jako nadużycie stanowiska publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistych. Jest wskaźnikiem, odzwierciedlającym postrzeganie zjawiska korupcji przez biznesmenów i analityków zajmujących się problematyką danego kraju. Tegoroczny IPK oparty jest na wynikach 16 badań przeprowadzonych przez 10 niezależnych instytucji. Warunkiem uwzględnienia kraju w IPK jest uzyskanie wyników badań z co najmniej trzech źródeł. W rezultacie wiele państw, również takich, które mogłyby znaleźć się wśród grupy najbardziej skorumpowanych, nie zostało ujętych w IPK z powodu braku wystarczającej ilości źródeł danych.

W związku z opublikowaniem Indeksu, TI Polska przygotowała dla prezydenta, rządu i parlamentu kilka rekomendacji, których wprowadzenie przyczyni się, jej zdaniem, do ograniczenia korupcji w Polsce.

Wśród nich znalazł się m.in postulat wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Tylko taka ordynacja powoduje, że politycy są odpowiedzialni przed wyborcami; poza tym to znakomicie utrudnia tworzenie klik korupcyjnych - uważa członek zarządu TI Polska Maciej Wnuk.

TI Polska rekomenduje ponadto m.in. wprowadzenie bezpośrednich wyborów starostów i marszałków województwa, osobistą odpowiedzialność majątkową urzędników za podejmowane decyzje, uproszczenie procedur sądowych dotyczących karania urzędników za bezczynność lub ignorancję, ograniczenie koncesji, wprowadzenie sankcji za nieudostępnianie informacji publicznej oraz ograniczenie zakresu informacji niejawnych.

Transparency International jest pozarządową organizacją walczącą z korupcją. Została założona w 1993 r.; ma 90 oddziałów narodowych na całym świecie. Jej międzynarodowy sekretariat mieści się w Berlinie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)