"Polska musi przyspieszyć reformę szkolnictwa wyższego"
Polska musi przyspieszyć reformę szkolnictwa wyższego - wynika z raportu przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
19.09.2007 | aktual.: 19.09.2007 13:31
"Pod wieloma względami Polska dołączyła do krajów z nowoczesnym, sprawniej działającym i twórczym systemem szkolnictwa wyższego. Jednak proces modernizacji nie został zakończony i w szkolnictwie wyższym konieczne jest przyspieszenie dalszych reform, by odpowiedzieć na społeczne i gospodarcze wyzwania, które stoją przed Polską" - napisano w dokumencie.
OECD zarzuca Polsce, że jej system szkolnictwa wyższego jest "zbyt akademicki, co oznacza, że nie może odpowiadać na różne potrzeby obecnego społeczeństwa i ekonomii".
Raport zaznacza, że polskiemu rządowi brakuje odpowiednich narzędzi, by kierować systemem i instytucjami. Zarzuca także, że oferta programowa i program nauczania jest słabo dostosowany do potrzeb rynku pracy, a czesne i programy pomocowe dla studentów nie są zgodne z podstawowymi wymaganiami równości. Wskazuje na brak modernizacji pracy kadry akademickiej i stosunkowo niewielkie zaangażowanie w dalsze kształcenie i szkolenia.
Zespół, który przygotowywał raport, opierał swoje wnioski na dokumentacji przygotowanej przez polskie władze, a także 10-dniowej wizytacji w Polsce w maju 2006 roku.
Polska jest jednym z 24 krajów, które zostały objęte tym niezależnym badaniem OECD. Projekt powstał, żeby pomóc zrozumieć tym krajom, w jaki sposób organizacja, czy zarządzanie szkolnictwem wyższym może ułatwić osiąganie celów społecznych i gospodarczych.
Raport OECD porównujący szkolnictwo wyższe różnych krajów zostanie opublikowany na początku roku 2008.