Trwa ładowanie...
d2yog0e

Polska musi poprawić standardy produkcji żywności

Polska musi poprawić standardy bezpieczeństwa produkcji i przetwarzania żywności - powiedział we
wtorek w Senacie prezydent Konfederacji Przemysłu Żywnościowego i Napojowego Unii Europejskiej Rober Raeber. Dodał: zdaję sobie sprawę, że podjęliście wysiłek, co do poprawy warunków produkcji, ale jeszcze nie osiągnęliście takich rezultatów jakich oczekujemy.

d2yog0e
d2yog0e

Jego zdaniem, są dwa sektory w których Unia oczekuje poprawy - w produkcji mięsa i mleka.

Kwestia bezpieczeństwa w produkcji żywności nie będzie podlegała negocjacjom z Unią Europejską. Na innych polach może zostać zawarty kompromis, ale w tej sprawie nie będzie żadnych ustępstw - dodał.

Podobnego zdania byli także inni uczestnicy konferencji. Według nich, polska żywność ma szanse na przebicie się na rynkach europejskich, ale konieczna jest poprawa warunków higienicznych i sanitarnych produkcji.

Zdaniem Grzegorz Trochimczuka Sekretarza Generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, zachodni konsumenci kupią polskie produkty tylko wtedy, gdy będą mieli do nich pełne zaufanie. To - według niego - wymaga po pierwsze dostosowania się polskich zakładów do norm unijnych, po drugie stworzenia odpowiednich systemów kontroli przez państwo.

d2yog0e

To dotyczy m.in. naszych rzeźni, których jest zbyt dużo i są zbyt drobne. Wątpliwości budzi to, czy będziemy umieli taką liczbę zakładów odpowiednio kontrolować - powiedział Trochimczuk.

Nasza żywność jest często lepszej jakości niż ta produkowana na zachodzie, więc jeżeli zostaną spełnione te dwa warunki, to polskie produkty mają spore szanse przebić się na rynkach europejskich - powiedział w rozmowie z dzienniarzami Jarosław Pietras, sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Polskie rolnictwo jest mniej uprzemysłowione i zużywa mniej środków ochrony roślin, to jest nasza przewaga - dodał. Według niego, problem polskiego rolnictwa polega na tym, że nie produkuje żywności ekologicznej.

Pietras uważa, że problemem jest także nierówna jakość w każdej partii dostaw. A konsumenci bardzo sobie cenią jakość kupowanego towaru, jeżeli kupują jakiś produkt, to chcą mieć pewność, że ten produkt zawsze będzie smakował tak samo - dodał.

Pietras uspokajał też obawy polskich producentów żywności, że po wejściu do Unii Polskę zaleje żywność z zachodu. To nie jest takie proste zalać taki rynek jak polski, tak samo jak Polacy nie mają szans zalać rynków unijnych - wyjaśnił. (mk)

d2yog0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yog0e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj