"Polska musi pójść na ustępstwa w sprawie konstytucji UE"
Żeby nie znaleźć się na marginesie
europejskiej polityki, rząd w Warszawie musi pójść na ustępstwa w
sprawie konstytucji Unii Europejskiej - uważa niemiecki dziennik
"Financial Times Deutschland" (FTD).
Komentarz "Ostatnia szansa Polski" autorstwa Dominika Hierlemanna ukazał się w środowym wydaniu gazety.
Polska jest jedynym krajem, który w sprawie konstytucji "trwa na pozycjach fundamentalnej opozycji" - twierdzi autor. Jego zdaniem, obstając przy zmianie systemu głosowania i grożąc wetem polski rząd "szkodzi Europie, ale jeszcze bardziej szkodzi własnemu krajowi". "Zamiast zakorzenić Polskę w "sercu Europy", (rząd) wypycha kraj coraz bardziej na polityczny aut" - pisze Hierlemann.
Analizując przyczyny negatywnego nastawienia polityków unijnych wobec Polski, "FTD" zwraca uwagę na formę i styl polskiej krytyki. "Nikt nie występuje tak prowokacyjnie i bezkompromisowo jak poplecznicy braci Kaczyńskich. Wyższa szkoła dyplomacji jest im obca" - czytamy.
Autor podkreśla, że stanowisko polskiego rządu wobec UE jest związane z jego wizerunkiem Niemiec. "Narodowo nastawione, konserwatywno-intelektualne środowisko uważa, że Niemcy zapominają o swojej historii i stawiają na pierwszym miejscu swoje własne interesy. Należy przeciwstawić się hegemonii Niemiec" - pisze Hierlemann. "Dlatego ważenie głosów w procesie głosowania UE jest dla polityków nad Wisłą tak decydujące. Zgodnie z tą logiką, pozycja Polski w Europie wynika z relatywnej wagi w stosunku do Niemiec".
Taki sposób myślenia nie jest niczym nowym - zastrzega autor, dodając, że takimi argumentami posługiwała się przez dziesięciolecia Francja. "W Europie, która chce odważyć się na więcej demokracji, jest to podejście anachroniczne - przede wszystkim wtedy, gdy inni Europejczycy domagają się od Niemców przewodnictwa" - ocenia "FTD".
Autor zaznacza, że Kaczyńscy "nie we wszystkim nie mają racji". Wśród takich tematów wymienia ostrzeżenia przed polityką Rosji czy też postulat energetycznej solidarności. Nawet europejska perspektywa dla Ukrainy i Białorusi nie powinna być podawana w wątpliwość - dodaje. "Tam, gdzie upór podniesiony zostaje do rangi politycznej dyrektywy, nawet sensowne propozycje przechodzą niezauważone" - twierdzi Hierlemann.
Polska znajdzie zrozumienie dla swoich spraw, gdy zrezygnuje ze swej "obsesji obstrukcji". Żeby być traktowana poważnie przez europejskich partnerów, ale także Rosję i Amerykę, Polska musi wyjść ze "stałego klinczu". "Najwyższy czas na zastosowanie w ringu nowej techniki. Idealne byłoby judo. Aby wykonać decydujący rzut, trzeba najpierw zrobić jedno: ustąpić".
Jacek Lepiarz