PolskaPolska miejscowość w strefie ochronnej przed ptasią grypą

Polska miejscowość w strefie ochronnej przed ptasią grypą

W rejonie Kostrzynka na terenie gminy Cedynia (Zachodniopomorskie) regionalne służby sanitarno-weterynaryjne podjęły działania zabezpieczające w związku z wykryciem po stronie niemieckiej nowego przypadku wirusa ptasiej grypy.

Obecność, groźnego dla człowieka, wirusa H5N1 stwierdzono u padłego łabędzia znalezionego w pobliżu miejscowości Neukuestrinchen na terenie niemieckiego powiatu Maerkisch-Oderland w Brandenburgii. Land ten sąsiaduje z województwami zachodniopomorskim i lubuskim.

Na położonym w pobliżu Neukuestrinchen polsko-niemieckim przejściu granicznym w Osinowie Dolnym zostanie wyłożona mata dezynfekcyjna. Po raz pierwszy od wykrycia ptasiej grypy w Niemczech strefa zapowietrzona znajdzie się też częściowo po stronie polskiej.

Zachodniopomorski lekarz weterynarii Tomasz Grupiński powiedział, że w obrębie strefy prowadzony będzie wzmożony monitoring - sprawdzane będą gospodarstwa rolne pod kątem przestrzegania rozporządzenia ministra rolnictwa o zamykaniu drobiu, liczone będą też ptaki oraz wszystkie zwierzęta hodowlane. Na tym terenie ma także obowiązywać całkowity zakaz handlu drobiem oraz wszelkimi produktami pochodnymi np. pierzem, jajami, mięsem. Nie wolno będzie również organizować targów ani wystaw ptactwa ozdobnego i hodowlanego.

Jak powiedział wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. ochrony zdrowia i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt w woj. zachodniopomorskim, Józef Pawlikowski, strefa zapowietrzona objęła Kostrzynek Stary i sięga 1,5-2 km w głąb kraju. Strefa zatacza półkole, którego granica liczy około 3 km. Ponieważ przez strefę zapowietrzoną przebiega droga krajowa nr 124, wyłożone na niej zostaną dwie maty dezynfekcyjne. Trzecia mata będzie wyłożona w strefie zagrożonej, w której leży przejście graniczne w Osinowie Dolnym.

Przed granicami strefy zagrożonej ustawione będą tablice informacyjne: "Uwaga! Obszar zagrożony chorobą"; przed strefą zapowietrzoną zaś: "Uwaga! Obszar zapowietrzony chorobą". Prawdopodobnie wszelkie działania związane z zabezpieczeniem i oznakowaniem terenu zostaną zakończone w sobotę. Lekarz weterynarii powiatu Maerkisch-Oderland wokół miejsca znalezienia padłego łabędzia wyznaczył 3-km strefę zapowietrzoną oraz 10-km strefę zagrożenia, w której skontrolowane zostaną wszystkie gospodarstwa.

Do tej pory szczególne działania w związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy w sąsiadujących z Zachodniopomorskiem landach niemieckich (Meklemburgii i Brandenburgii) podjęto na przejściach granicznym w Krajniku Dolnym i Świnoujściu - w obydwu miejscach wyłożono maty dezynfekcyjne.

Na północy Niemiec wykryto w piątek siedem nowych przypadków wirusa ptasiej grypy H5N1. W sumie zanotowano w tym kraju już 150 przypadków tej choroby. Ptasia grypa pojawiła się dotąd w pięciu krajach związkowych Niemiec: Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Szlezwiku-Holsztynie, Brandenburgii, Badenii-Wirtembergii oraz Bawarii. Na chorobę nie zapadło tam ptactwo hodowlane. Wirusa ptasiej grypy H5N1 wykryto też po raz pierwszy u kota. Sztab kryzysowy rządu krajowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego poinformował, że trzy nowe przypadki wykryto u dzikich ptaków na bałtyckiej wyspie Rugii, dwa na północy kraju związkowego. Pozostałe dwa przypadki choroby wykryto u padłych ptaków w Brandenburgii.

W czwartek w rejonie polsko-niemieckiego przejścia w Olszynie (Lubuskie) przeprowadzono kontrole transportów drobiu i przetworów z mięsa drobiowego. Wszystkie wypadły pozytywnie - poinformował rzecznik Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej, Mariusz Skrzyński. Łącznie w ciągu kilku godzin skontrolowano ponad 40 TIR-ów i ciężarówek jadących do Polski lub tranzytem przez nasz kraj.

Jak powiedział PAP Skrzyński, żaden transport żywego drobiu bądź jego przetworów nie pochodził z obszarów objętych restrykcjami związanymi z wystąpieniem ptasiej grypy. Zastrzeżeń nie budziły warunki transportu i dokumentacja wymagana przy imporcie tego typu towaru. Wszyscy przewoźnicy posiadali wymagane handlowe dokumenty identyfikacyjne, a produkty numery weterynaryjne. W tym zakresie nie stwierdzono uchybień - dodał Skrzyński.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)