ŚwiatPolska-Litwa: umowa o wymianie archiwów

Polska-Litwa: umowa o wymianie archiwów

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/235/ipn_litwa200.jpg #source=Prezes IPN prof. Leon Kieres /L/ oraz z-ca dyr. Generalnego Centrum Badania Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy Arvydas Anusauskas (PAP/Tomasz Gzell)# #size=200x135#)) Polska i Litwa podpisały porozumienie o wymianie archiwaliów oraz współpracy naukowej archiwistów obu krajów. Uroczystość podpisania dokumentu odbyła się w piątek podczas zorganizowanej w Warszawie dwudniowej międzynarodowej konferencji zatytułowanej "Stosunki polsko-litewskie 1939-1989".

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres powiedział, że litewskie archiwa nie są zbyt obszerne, jednak wspólna praca archiwistów z naszych krajów może wyjaśnić wiele spraw, które do tej pory dzielą Litwę i Polskę.

Jeśli będziemy wspólnie prowadzić programy badawcze, na pewno uda się osiągnąć postęp w wyjaśnianiu białych plam naszej historii - powiedział Leon Kieres.

Dla wicedyrektora litewskiego Centrum Badania Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy Arvydasa Anuszauskasa podpisanie umowy, to kolejny krok w pojednaniu między naszymi krajami.

Mimo problemów, które były między naszymi krajami, problemów, które się pojawiają i pewnie będą się jeszcze pojawiać próbujemy iść drogą porozumienia - powiedział Arvydas Anuszauskas.

Wśród spraw, które dzielą Polaków i Litwinów jest między innymi nie do końca wyjaśniona kwestia udziału litewskich zbrojnych grup nacjonalistycznych w zbrodniach niemieckich dokonywanych podczas drugiej wojny światowej na terenie Litwy.

Z kolei dla strony litewskiej negatywną zaszłoscią w stosunkach między naszymi krajami jest między innymi sprawa ultimatum z 1938 roku, w którym władze polskie wymusiły na Litwie nawiązanie stosunków dyplomatycznych. (aka)

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)