Polska i Ukraina o współpracy w zakresie integracji
Protokół opisujący konkretne kierunki dalszej współpracy to efekt V Posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Stałej Konferencji Integracji Europejskiej.
Chcemy pomóc Ukrainie bardzo konkretnie poprzez podzielenie się naszymi doświadczeniami z ostatnich 12 lat. Zwłaszcza dotyczącymi statusu członka-stowarzyszonego z UE oraz przygotowań do członkostwa w Unii - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie minister ds. europejskich Danuta Huebner. W protokole znajdują się zapisy dotyczące planów ściślejszej współpracy w dziedzinach: infrastruktury transportowej, energetyki, polityki pracy i polityki społecznej oraz współpracy na granicach.
Dołożymy wszelkich starań żeby ta nowa wschodnia granica Unii Europejskiej, którą będziemy tworzyć, nie była granicą dzielącą lecz łączącą Polskę i Ukrainę - podkreśliła Huebner.
Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych ds. integracji europejskiej Ołeksandr Czałyj podkreślał, że głównym celem współpracy jest umocnienie i rozszerzenie strategicznego partnerstwa Polski i Ukrainy wraz z rozszerzeniem UE.
Bardzo ważne jest też dla nas to, że umówiliśmy się, iż w przyszłości podpiszemy z Polską wspólny dwustronny protokół w sprawie dostępu Ukrainy do rynku towarów i usług - dodał ukraiński wiceminister.
Polsko-Ukraińska Stała Konferencja Integracji Europejskiej to cykl dwustronnych spotkań poświęconych wymianie doświadczeń obu państw z zakresu działań integracyjnych. Rozpoczęto je w kwietniu 1999 r. z inicjatywy ówczesnego polskiego ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka. (aka)