ŚwiatPolska gościem honorowym Targów Książki Non/Fiction w Moskwie

Polska gościem honorowym Targów Książki Non/Fiction w Moskwie

30.11.2005 16:00

Z udziałem ok. 200 wydawców z 14 krajów
rozpoczęły się w Moskwie 7. Międzynarodowe Targi Książki
Non/Fiction. Gościem honorowym tej elitarnej prezentacji jest
Polska.

To już drugie w tym roku spotkanie rosyjskich miłośników książki z polską literaturą. We wrześniu Polska była gościem honorowym 18. Międzynarodowych Targów Książki w stolicy Rosji.

W ciągu siedmiu lat istnienia Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction przekształciły się z niewielkiej ekspozycji dla wybranych w najważniejsze forum książki w Rosji. Targi adresowane są do publiczności wymagającej, interesującej się dobrą literaturą. Obecni są na nich wszyscy liczący się na rosyjskim rynku autorzy, wydawcy, krytycy, księgarze, agenci i tłumacze.

Dzień Polski na targach odbędzie się w czwartek. Z rosyjską publicznością spotka się czworo polskich autorów: Olga Tokarczuk, Sławomir Shuty, Cezary Wodziński i Michał Witkowski.

Tokarczuk będzie promować "Prawiek i inne czasy", wydany w ubiegłym roku po rosyjsku przez wydawnictwo NLO, a Shuty - "Zwał", który niedawno ukazał się w Rosji nakładem wydawnictwa Amfora. Odbędzie się też promocja "Socjologii" Piotra Sztompki, wydanej przez oficynę Logos.

O możliwościach dialogu Polski i Rosji poprzez kulturę będą mówić przy polsko-rosyjskim okrągłym stole Beata Stasińska, Cezary Wodziński oraz rosyjscy krytycy, m.in. Irina Prochorowa i Borys Dubin.

Program Dnia Polskiego uzupełni prezentacja obecności polskiej literatury w prestiżowym piśmie literackim "Innostronnaja Literatura". Odbędzie się ona pod hasłem "Polsko-rosyjskie spotkanie pod flagą biało-czerwono-niebieską".

Na polskim stoisku narodowym jego główny organizator - Instytut Książki w Krakowie - pokazuje wystawę nowości literackich. Swoją ofertę prezentują także Bellona, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, PWN, WAB oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Czynny jest też kiosk z książkami w języku polskim.

Innym wydarzeniem targów zaplanowanym na czwartek będzie prezentacja rosyjskiego przekładu "Kompendium nauki społecznej Kościoła", wydanego z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Weźmie w niej udział przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax, kardynał Renato Martino.

"Kompendium", pomyślane jako podręcznik nauczania moralności społecznej, zostało opublikowane 25 października 2004 roku. Prace nad tym dziełem, prowadzone przez Papieską Radę Iustitia et Pax, trwały ponad pięć lat.

Dzieło to powstało na życzenie Jana Pawła II i jemu też jako "mistrzowi nauki społecznej, świadkowi Ewangelii sprawiedliwości i pokoju" zostało zadedykowane. Tekst opiera się na dokumentach papieży, przede wszystkim Jana Pawła II. Spośród 1232 przypisów większość stanowią wypowiedzi Jana Pawła II i dokumenty wydane przez Kurię Rzymską podczas jego pontyfikatu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także