PolskaPolska demokracja ponownie obiektem krytyki. Kolejne uderzenie w praworządność

Polska demokracja ponownie obiektem krytyki. Kolejne uderzenie w praworządność

Szef komisji wolności obywatelskich PE Juan Fernando Lopez Aguilar przygotował krytyczny raport wobec Polski. Chce, aby procedury art. 7. zostały rozszerzone poza problem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Procedurą miałyby być objęte kwestie dotyczące demokracji i praw człowieka.

Polska demokracja ponownie obiektem krytyki. Kolejne uderzenie w praworządność
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images

15.05.2020 | aktual.: 15.05.2020 15:21

Przewodniczący komisji ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) krytyczny raport przygotowywał już w kwietniu. Wówczas Juan Fernando Lopez Aguilar zwracał uwagę na tzw. ustawę kagańcową i kwestie związane z wyborami prezydenckimi 2020, które miały się odbyć w obliczu pandemii. Podnosił również, że obywatele nie mogli się gromadzić i protestować.

Teraz szef LIBE chce, aby procedury art. 7 zostały rozszerzone poza problemy polskiego wymiaru sprawiedliwości - podaje rmf24.pl. Objęte mają być kwestie dotyczące demokracji i praw człowieka, które były wcześniej sygnalizowane. Raport ma zostać jeszcze maju przedstawiony komisji, a po przegłosowaniu ma trafić pod obrady Parlamentu Europejskiego.

Przeczytaj: Wybory 2020 a zagranica. Kolejny spadek w indeksie demokracji, "Guardian": odwołajcie wybory

Aguilar odniósł się także do wystąpienia ministra sprawiedliwości, który bronił zmian w sądownictwie. Zbigniew Ziobro przekonywał m.in., że "krytyka jest niesprawiedliwa i nieprawdziwa, a Polska nie ma problemów z praworządnością i demokracją". Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości miały na celu "zapewnienie profesjonalizmu i odpowiednich standardów zgodnych z europejskimi wartościami". Z kolei wszystkie działania miały być oparte na konstytucji.

Hiszpan krytycznie ocenił wystąpienie polskiego polityka. Według szefa komisji dekomunizacja czy pojedyncze przypadki korupcji wśród sędziów nie usprawiedliwiają "zamachu władzy wykonawczej na sądowniczą". Każda taka sytuacja miałaby być rozpatrywana indywidualnie. Aguilar uważa, że działania Rady UE i KE nie przyniosły rezultatów, więc potrzebny jest "nowy impuls" procedurze art. 7. Zaapelował do Komisji Europejskiej o rozwiązanie problemu praworządności wszystkimi środkami.

Źródło: rmf24.pl

praworządnośćArt. 7pe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1035)