Polska ciągle w czołówce smutnej europejskiej statystyki
W Polsce co roku na gruźlicę zapada ponad 8 tysięcy osób. Mimo że z roku na rok na tę zakaźną chorobę zapada coraz mniej osób, nasz kraj wciąż zajmuje miejsce w czołówce zachorowalności wśród państw europejskich - podkreśla doktor Maria Korzeniewska-Koseła z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Gruźlica najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Źródłem zakażenia są przede wszystkim chorzy , którzy podczas kaszlu, kichania, a nawet śmiechu czy mówienia wydalają prątki wraz z kropelkami śluzu.
Przypadający dziś Światowy Dzień Walki z Gruźlicą został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę odkrycia przez niemieckiego bakteriologa Roberta Kocha bakterii wywołującej chorobę, nazwanej później prątkiem Kocha.
Co trzeci człowiek na świecie jest zakażony prątkiem gruźlicy, co jednak nie oznacza choroby. Dopiero znaczne osłabienie odporności przy niedożywieniu, nadużywaniu alkoholu i narkotyków i biedzie może wywołać proces, w wyniku którego zaczyna się rozwijać choroba.
Na gruźlicę chorują głównie osoby starsze, częściej mężczyźni, niż kobiety.