Trwa ładowanie...
d49wo1y
pomoc
17-08-2000 12:37

Polska Akcja Humanitarna pomaga polskim dzieciom na Litwie

d49wo1y
d49wo1y

Już od trzech lat Polska Akcja Humanitarna pomaga dzieciom w polskich szkołach na Litwie. Pieniędzy brakuje na wszystko. Niestety również na jedzenie. Są dzieci, dla których obiad w szkole jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Pomoc PAH polega na finansowaniu codziennie obiadu w szkole dzieciom z najuboższych rodzin. Obecnie pomaga 423 dzieciom w 11 szkołach rejonu święciańskiego i solecznickiego - największych skupisk Polaków.
Wieś polska na Litwie boryka się z wieloma problemami: wysokie bezrobocie, zacofanie kultury rolnej, ogólnie niższy standard życia i nieznajomość - obecnie obowiązującego - pisanego języka litewskiego. Wobec zachodzących na Litwie zmian, wszystko to powoduje bezradność wielu rodzin i popadanie w patologie społeczne. Potrzebna jest długofalowa pomoc i praca edukacyjna, która pomoże sprostać wymogom transformacji ustrojowej.
Polacy na Litwie wiedzą, że z problemami ekonomicznymi i politycznymi muszą sobie poradzić sami. I sprostają temu, jeśli będą mieć światłych, wykształconych obywateli. Polacy chcą być równoprawnymi obywatelami Litwy, przy zachowaniu tradycji, kultury i religii swoich ojców. Samorządowe władze oświatowe i dyrektorzy szkół, mają ambicje wychowania nowego pokolenia polskiej inteligencji, w miejsce tej, która opuściła Wileńszczyznę. Aby tak się stało, szkoły polskie muszą mieć wysoki poziom, aby maturzyści mogli wstępować na litewskie wyższe uczelnie.
Oprócz pieniędzy potrzeba przyborów i pomocy szkolnych, książek, sprzętu rtv, komputerów. Szkołom, w których prowadzone jest dożywianie PAH stara się pomagać również i w tym zakresie. Poszukiwani są chętni, którzy chcieliby pomóc w wyposażeniu gabinetów informatycznych, fizycznych, chemicznych, bibliotek oraz kuchni i stołówek szkolnych.
* Polska Akcja Humanitarna, ul. Szpitalna 5/2, 00-031 Warszawa, www.pah.ngo.pl Numer konta: WBK III O/Warszawa 10901043-91200-128-00-0 * (krosz)

d49wo1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49wo1y
Więcej tematów