Trwa ładowanie...
d3aaslw
religia
03-10-2005 18:25

Polscy wyznawcy judaizmu świętowali nadejście 5766 r.

Ok. 12-16 tys. wyznawców judaizmu w
Polsce rozpoczęło nowy, 5766 rok.

d3aaslw
d3aaslw

M.in. w Bielsku-Białej Święto Nowego Roku zwane Rosz ha-Szana uczciło parudziesięciu członków społeczności żydowskiej, którzy spotkali się wieczorem na uroczystej kolacji.

Zgodnie z tradycją bielscy Żydzi w czasie świątecznej kolacji spożyli jabłka maczane w miodzie, by następny rok był pomyślny i "słodki". Zmówili także specjalną modlitwę: "Boże - daj słodki rok". Na środku stołu znalazła się także okrągła chała, symbolizująca pełnię, pomyślność, a także kolisty roczny cykl żydowskiego życia. Nie zabrakło daktyli. Podczas uroczystości wystąpili artyści Teatru Żydowskiego.

Rosz ha-Szana inauguruje w judaizmie cykl świąt. Dziesięć najbliższych dni, które rozpoczyna Nowy Rok, wypełni skupienie i przygotowanie do jednego z najważniejszych świąt dla Żydów - Jom Kipur (Dzień Pojednania).

Żydzi przybyli do Bielska prawdopodobnie już w XVI wieku, a do Białej około roku 1723. W 1938 r. w obu miastach mieszkało ponad 10 tys. Żydów. Po Polakach i Niemcach stanowili trzecią co do wielkości grupę narodowościową. Wojnę przeżyli nieliczni. Obecnie bielska Gmina Wyznaniowa Żydowska zrzesza ok. 60 członków.

d3aaslw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aaslw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj