Polscy uczniowie będą obserwować supernową
Polscy uczniowie biorący udział w międzynarodowym projekcie Faulkes Telescope będą obserwowali gwiazdę supernową znajdującą się w galaktyce spiralnej M100 - poinformował dr Krzysztof Rochowicz z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, koordynujący obserwację supernowych przez uczniów polskich szkół.
Jak przpomniał astronom supernowa SN2006X, którą będą obserwować nasi uczniowie, została odkryta 7 lutego tego roku przez S.Suzukiego z Japonii i M. Migliardiego z Włoch.
Supernowe to masywne gwiazdy kończące swoje życie. Gwiazdy, które są co najmniej dziesięć razy masywniejsze od słońca, kończą "swój żywot" w bardzo efektowny sposób - odrzucając zewnętrzne warstwy w postaci mgławicy. Z centrum takiej gwiazdy powstaje gwiazda neutronowa lub nawet czarna dziura - powiedział dr Rochowicz.
Spiralna galaktyka M100, w której znajduje się odkryta supernowa należy do najjaśniejszych na niebie. Została skatalogowana już w XVII wieku przez francuskiego astronoma Charlesa Messiera. Należy do gromady galaktyk w gwiazdozbiorze Panny.
Badania będą prowadzone przez wiele miesięcy. Uczniowie będą regularnie - co tydzień lub dwa mierzyć jasność tej gwiazdy i obserwować, jak się zmienia. Na tej podstawie stworzona zostanie krzywa zmian blasku. Pozwoli to na określenie, jakiego rodzaju jest to supernowa, jaka jest jej masa i co z niej powstanie - wyjaśnił Rochowicz.
Projekt Faulkes Telescope skierowany jest do młodzieży w wieku od 14 lat. W jego ramach uczniowie na całym świecie mogą obserwować Wszechświat za pomocą internetu, korzystając z teleskopów na Hawajach czy w Australii.
Z Faulkes Telescope współpracuje obecnie ok. 600 szkół na świecie, w tym sześć szkół z Polski, z Warszawy, Niepołomic koło Krakowa, Szczecina, Olsztyna, Grudziądza i Torunia.