Trwa ładowanie...

Polscy policjanci ogłaszają strajk włoski. Jest oficjalna decyzja

Rusza ogólnopolski protest policjantów. Funkcjonariusze będą prowadzić tzw. strajk włoski. "Decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie" - czytamy w oficjalnym piśmie.

Share
Polscy policjanci ogłaszają strajk włoski. Jest oficjalna decyzja
Źródło: PAP
dbz6y3m

Strajk włoski spowodowany jest "niesatysfakcjonującymi środowisko policyjne negocjacjami, które jak dotąd nie zagwarantowały spełnienia postulatów skierowanych do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji".

Decyzję o proteście podjęto 27 czerwca o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej. Jak czytamy w specjalnym komunikacie, powołano już Komitet Protestacyjny, przyjęto harmonogram działań protestacyjnych oraz strategię dotyczącą dalszych negocjacji ze stroną rządową.

Na czym będzie polegał strajk włoski polskiej policji? Funkcjonariusze mają drobiazgowo wykonywać wszystkie czynności, a zamiast mandatów będą też stosować pouczenia.

Jak doszło do protestu?

#

Związkowcy domagają się m.in. podwyżek, wypłacania pełnego wynagrodzenia za nadgodziny i za L4 oraz powrotu do systemu emerytalnego z 31 grudnia 2012 roku, gdy policjanci mogli przechodzić szybciej na emeryturę.

dbz6y3m

Do 14 kwietnia MSWiA miało czas na spełnienie postulatów do 14 kwietnia. Szef resortu Joachim Brudziński nawet zaczął negocjacje z przedstawicielami służb mundurowych, jednak porozumienia nie udało się osiągnąć.

Z kolei resort utrzymuje, że "trwa dialog z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych służb podległych resortowi". Jak czytamy w komunikacie MSWiA, minister Joachim Brudziński jest otwarty na dalsze rozmowy o wszelkich propozycjach związkowców.

"Postulaty i propozycje związkowców są zawsze starannie analizowane w resorcie. Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwania funkcjonariuszy, po wielu latach zaniedbań, są o wiele większe. Zapewniamy jednak, że robimy wszystko, by postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe udało się pogodzić" - obiecuje ministerstwo.

Zobacz także: Pierwszy dzień wakacji. Sprawdzamy jak Polacy wypoczywają nad Bałtykiem

Pierwsze oznaki ogólnopolskiego protestu

#

O kłopotach w polskich służbach pisaliśmy wielokrotnie na łamach Wirtualnej Polski. Pierwsze doniesienia o proteście policjantów pojawiły się w marcu. Wówczas strajk zainicjowali funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego z Warszawy. Powodem miał być ogrom pracy, sytuacja wydziału i brak szacunku do nich. Funkcjonariusze którzy przyłączyli się do strajku, mogli pouczać sprawców wykroczeń drogowych zamiast karać ich mandatami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbz6y3m

Podziel się opinią

Share
dbz6y3m
dbz6y3m
Więcej tematów