Trwa ładowanie...
d1bgupl
IAR

Polscy narciarze ranni na Słowacji

Troje polskich narciarzy zostało rannych w rejonie Chopoka na Słowacji. Na Polaków spadło drzewo, przewrócone przez silne porywy wiatru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy narciarze ranni na Słowacji
(Fotolia)
d1bgupl

Jak powiedział ambasador Polski w Bratysławie Tomasz Chłoń, stan narciarzy jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dwoje polskich obywateli znajduje się obecnie w szpitalu w Liptowskim Mikułaszu. Obie osoby są przytomne i kontaktują się samodzielnie z personelem medycznym. Rodzina jednego z poszkodowanych jest już na Słowacji i wspólnie z lekarzami decyduje o ewentualnym transporcie rannego do Polski.

Narciarze są członkami 15-osobowej grupy, która przebywała w jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Słowacji.

d1bgupl

Huragan Niklas pustoszy Europę

Trzy osoby zginęły w Niemczech, po jednej w Austrii i Szwajcarii. Największe szkody huragan wyrządził w Niemczech. Usuwanie skutków wichury potrwa wiele dni.

W Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii zawieszony został ruch pociągów regionalnych. Nieregularnie kursowały też pociągi dalekobieżne. W Bawarii odwołano wszystkie połączenia dalekobieżne. Przewracane przez wiatr drzewa blokowały tory. Dworzec kolejowy w stolicy Bawarii Monachium został zamknięty z powodu uszkodzenia dachu.

Wiatr uszkodził wiele domów, zerwał trakcje wysokiego napięcia. W Bawarii dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych nie ma prądu. W największym niemieckim porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem z powodu wichury odwołano ponad 180 lotów, a na lotnisku w Hamburgu - ponad 60.

d1bgupl

Niemiecki Instytut Meteorologiczny DWD ostrzegał wcześniej, że Niklas może stać się jednym z najbardziej niebezpiecznych frontów burzowych ostatnich lat. Synoptycy spodziewają się, że w nocy z wtorku na środę huragan przesunie się na północny wschód.

Zniszczenia w Polsce

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak mówił, że przez dobę było 2 tys. 444 interwencji związanych z silną wichurą, z czego 1250 we wtorek. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180.

Dwie osoby poszkodowane zostały w miejscowości Sokołowsko na Dolnym Śląsku. - Na samochód przewróciło się drzewo i dwie osoby zostały ranne - podał rzecznik.

d1bgupl

Uszkodzonych zostało ok. 400 budynków w mniejszym lub większym stopniu, w tym ponad 150 budynków mieszkalnych - wyliczał Frątczak. Najwięcej było ich w woj. dolnośląskim - 169, z czego 48 mieszkalnych - podał.

- Nadal prowadzone są kolejne interwencje w kraju, ten bilans na pewno się zmieni - zaznaczył. Są tysiące połamanych drzew, zablokowanych było wiele ulic w miastach i dróg. W woj. dolnośląskim zablokowane zostały drogi krajowe numer 3, 5 i 12. Trudna sytuacja jest w powiatach zgorzeleckim, lubańskim, oławskim i mieście Wrocławiu - podał.

W Henrykowie i Olszewie w Wielkopolsce przeszła trąba powietrzna, uszkodzonych zostało 13 budynków w tym trzy budynki mieszkalne. Dwa budynki zostały całkowicie zniszczone.

Meteorolodzy ostrzegają przed nadchodzącym nad Polskę niżem Niklas, który jest odpowiedzialny za wichury m.in w Niemczech. Centrum Zarządzania Kryzysowego podaje, że w siedmiu województwach (zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim) występuje drugi stopień zagrożenia silnym wiatrem - wiatr może tam wiać w porywach do 100 km na godzinę. W siedmiu kolejnych województwach (śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i pomorskim) - pierwszy stopień zagrożenia.

Przeczytaj więcej na pogoda.wp.pl

d1bgupl

Podziel się opinią

Share
d1bgupl
d1bgupl
Więcej tematów