Polscy muzułmanie świętują
Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram (Id al-Adha). To jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych. Potrwa cztery dni. Wierni będą nie tylko modlić się, ale też spotykać w rodzinnym gronie i wypoczywać.
10.01.2006 | aktual.: 10.01.2006 13:30
W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego, uroczystości odbyły się m.in. w zabytkowych meczetach w Bohonikach i Kruszynianach, które w ostatnich miesiącach były gruntownie remontowane. Podobne obchody miały miejsce także w domach modlitw, m.in. w Białymstoku.
W Bohonikach to pierwsza uroczystość po remoncie świątyni, bo przez kilka miesięcy była ona nieczynna. Już z zewnątrz efekty remontu zrobiły na przybyłych duże wrażenie: świątynia jest na nowo oszalowana, wymieniono też niektóre zmurszałe elementy drewnianej konstrukcji.
Według przewodniczącej gminy muzułmańskiej w Bohonikach Mirosławy Koryckiej, prace kosztowały ok. 130 tys. zł i były finansowane m.in. z budżetu ministerstwa kultury, tzw. funduszu kościelnego MSWiA oraz ze środków samorządu województwa podlaskiego.
Po modlitwach w bohonickim meczecie, na które przybyło blisko dwieście osób nie tylko z regionu, ale z całego kraju, na placu za świątynią odbył się tradycyjny ubój trzech byków ufundowanych przez wiernych.
Symbolem Kurban Bajram jest bowiem składanie ofiar ze zwierząt. Jak nakazuje tradycja, mięso zostało rozdzielone między uczestników modlitwy, rodziny i gości.
Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaela (Izaaka). Tradycja nakazuje, by po modlitwach złożyć Bogu ofiarę ze zwierząt: wołów, byków, kóz lub owiec. Gdy ofiara sprawowana jest w mniejszym gronie, zwierzęciem ofiarnym może być też ptak, np. kogut.
Według przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP muftiego Tomasza Miśkiewicza, "Kurban jest symbolem posłuszeństwa wobec Boga i oddaniem hołdu wielkim ideom i dogmatom islamu". Podkreśla, że ofiara wyraża wdzięczność Bogu i potwierdza wiarę w niego.
Miśkiewicz zwraca uwagę, że oprócz wymiaru duchowego ofiara ma też wymiar społeczno-humanitarny. "Dzielenie się mięsem ofiarnym umacnia więzi międzyludzkie, kształtuje świadomość braterstwa i przyjaźni, buduje zdrowe społeczeństwo, pozbawione skąpstwa i egoizmu" - powiedział.
Kurban Bajram przypada na dziesiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, opartego na fazach księżyca. Ponieważ kalendarz taki jest krótszy od tradycyjnego o jedenaście dni, data uroczystości ulega stałym przesunięciom.
W tym roku kalendarzowym Kurban Bajram będzie obchodzone dwa razy. Początek kolejnego Święta Ofiarowania przypadnie bowiem na 31 grudnia 2006 roku.
Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP. Skupia około pięciu tysięcy osób, głównie polskich Tatarów, ale także muzułmanów arabskiego pochodzenia mających obywatelstwo polskie oraz Polaków, którzy przyjęli islam.
Liczbę wszystkich muzułmanów liderzy MZR w RP szacują na 25-30 tysięcy, bo wliczają też do niej studentów, biznesmenów, dyplomatów, a w ostatnim czasie uchodźców z krajów islamskich.