Polscy łowcy planet triumfują
"Rzeczpospolita" informuje o odkryciu przez polskich astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego najbardziej odległej od Ziemi planety. Aby ją zobaczyć, naukowcy musieli każdej nocy obserwować 150 milionów gwiazd.
16.04.2004 | aktual.: 16.04.2004 07:34
Polscy naukowcy, z którymi współpracowali koledzy z Japonii i Nowej Zelandii, zastosowali nową rewelacyjną metodę obserwacyjną, która pozwala odszukiwać w kosmosie planety bardzo oddalone od Ziemi. Nowa metoda to tzw. mikrosoczewkowanie grawitacyjne.
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", opiera się ona na ogólnej teorii względności Alberta Eisteina, ogłoszonej na początku XX wieku. Ale dopiero teraz, na podstawie tej teorii, udało się stworzyć metodę odkrywania najodleglejszych planet. Dokonał tego Polak prof. Bogdan Paczyński.
Według "Rzeczpospolitej" astronomowie spodziewają się, że mikrosoczewkowanie grawitacyjne już wkrótce pozwoli odnaleźć układ planetarny podobny do Układu Słonecznego. Może w nim znajdować się planeta taka jak Ziemia. (IAR)
Więcej: rel="nofollow">Rzeczpospolita - Polscy łowcy planet znów triumfująRzeczpospolita - Polscy łowcy planet znów triumfują