Polscy księża poznawali w Izraelu historię Holokaustu
Przez prawie dwa tygodnie blisko 30 polskich księży katolickich
poznawało w Izraelu historię Holokaustu. Polscy duchowni już po raz drugi uczestniczyli w seminarium zorganizowanym w
jerozolimskim Instytucie Pamięci Yad Vashem.
Jak poinformował Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w tym roku grupa składała się przede wszystkim z rektorów, wicerektorów, oraz prefektów seminariów duchownych z całego kraju. Poprzednie takie seminarium, organizowane przez Komitet do spraw Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski wraz z oświęcimskim muzeum i Instytut Yad Vashem odbyło się w 2007 roku.
Program seminarium został przygotowany przez edukatorów z Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem. Jak relacjonował Sawicki, oprócz warsztatów i wykładów z problematyki Holokaustu i antysemityzmu, znalazły się także zagadnienia związane z judaizmem. Rabin Pessach Schindler wygłosił wykład "Czym jest judaizm", a także przybliżył uczestnikom sylwetki i nauki dwóch rabinów: Kelmana Kalonimusa Szapiro z Piaseczna i Yissachera Teichtala z Budapesztu. Rabin Irmy Stavitzky mówił natomiast o problemach wiary w czasie Holokaustu.
Zdaniem Pawła Sawickiego, wielkie wrażenie na uczestnikach seminarium zrobiła wizyta w nowym muzeum historycznym Yad Vashem, a także spotkanie z ocalałymi z Holokaustu Ehudem Levem, Martą Goren i Efraimem Molem. Gośćmi seminarium byli także: profesor Izrael Gutman, który mówił o stosunkach polsko-żydowskich, a także izraelski dziennikarz Dani Rubinstein specjalizujący się w tematyce relacji izraelsko-palestyńskich.
Seminarium uzupełniły wyjazdy do miejsc związanych z tradycją i religią chrześcijańską. Księża sprawowali liturgię mszy świętej w bazylikach: Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Bożego Narodzenia w Betlejem, Zwiastowania Matki Bożej w Nazarecie oraz Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. Mszę świętą odprawiono także na pustyni nad Morzem Martwym.