Polscy księża na eksport
Coraz więcej polskich księży wyjeżdża do
pracy w parafiach w Europie Zachodniej - informuje
"Rzeczpospolita" i zapowiada, że liczba ta będzie się zwiększać.
Księża z Polski od dawna są obecni w skupiskach Polonii. Nowością jest, że coraz częściej pracują dla parafii, w których nie ma Polaków. Najliczniej w Niemczech, we Francji, w Austrii, Belgii, także w Anglii, Szwajcarii, we Włoszech oraz w krajach, w których jeszcze do niedawna było dużo powołań - Portugalii i Hiszpanii.
Z diecezji tarnowskiej - która ma najwięcej powołań w Polsce - w Europie Zachodniej i w USA pracuje 124 duchownych; z diecezji krakowskiej - 42. Wzrost liczby wyjazdów do pracy kapłańskiej notuje też zakon franciszkanów. Działalność duszpasterską prowadzi za granicą 122 polskich franciszkanów.
Kontrakt z zagranicznym duchownym zawierany jest na pięć lat - informuje "Rzeczpospolita". Ale najczęściej księża zostają za granicą do śmierci. Zdarza się też, że wracają wcześniej. Tak dzieje się, gdy ksiądz nie zdoła się przystosować do nowych warunków, które mogą być całkowicie odmienne niż w Polsce.
Ile zarabiają księża? - np. w Niemczech netto 2,5-3 tys. euro. Płacą jednak sami za swoje utrzymanie - ani mieszkania, ani wyżywienia parafie nie zapewniają.