Trwa ładowanie...
03-11-2015 18:58

Polscy komandosi szkolą Afgańczyków

W ramach natowskiej misji doradczo-szkoleniowej Resolute Support polscy komandosi szkolą afgańskich policjantów z jednostki antyterrorystycznej - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej płk Jacek Sońta.

Share
Polscy komandosi szkolą AfgańczykówŹródło: MON
d46sbqv

Rzecznik przypomniał, że głównym celem sojuszniczej misji jest takie przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa oraz instytucji podległych resortom obrony i spraw wewnętrznych, by były w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo w Islamskiej Republice Afganistanu.

- Taki charakter ma też działalność polskich żołnierzy wojsk specjalnych, których do Afganistanu skierowaliśmy na prośbę NATO. Na co dzień stacjonują oni w Kandaharze i tam też prowadzą szkolenie oraz doradzają afgańskiej policyjnej jednostce antyterrorystycznej ATF-444 - powiedział Sońta.

- Szkolenie jednostki ATF-444 - jednej z najbardziej elitarnych formacji afgańskich - prowadzą żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Powierzenie Polakom tego zadania to potwierdzenie uznania i wysokich ocen, jakie za swoją dotychczasową działalność w Afganistanie, m.in. wyszkolenie oddziału tzw. Afgańskich Tygrysów, zbierają żołnierze wojsk specjalnych - dodał rzecznik.

d46sbqv

Zgodnie z obowiązującym do końca roku postanowieniem prezydenta polski kontyngent wojskowy w ramach Resolute Support liczy do 200 żołnierzy i pracowników wojska. PKW wypełnia zadania doradcze, bez angażowania żołnierzy w działania bojowe.

Polscy żołnierze doradzają instytucjom podległym afgańskim ministerstwom obrony narodowej i spraw wewnętrznych na szczeblu strategicznym i operacyjnym, a także dwóm korpusom afgańskiej armii narodowej, siłom specjalnym, policji i regionalnemu centrum koordynacji. Wśród zadań PKW wymieniono również zapewnienie ochrony doradcom i bazie oraz doraźną ochronę konwojów logistycznych.

Misja NATO Resolute Support rozpoczęła się z początkiem bieżącego roku w miejsce poprzedniej, bojowej misji ISAF. W skład polskiego kontyngentu wchodzą specjaliści wydzieleni do dowództwa misji, doradzający władzom w Kabulu, instytucjom i służbom bezpieczeństwa oraz dowództwom regionalnym, a także siły wspierające i zabezpieczające działanie dowództwa PKW. W misji Resolute Support biorą udział głównie wyżsi oficerowie ze Sztabu Generalnego WP, dowództw generalnego i operacyjnego oraz MON.

O tym, że Polacy na prośbę NATO szkolą afgańskich antyterrorystów, napisała "Polska Zbrojna" w wywiadzie z szefem natowskiego Dowództwa Operacji Specjalnych w Afganistanie gen. Seanem Swindellem.

d46sbqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46sbqv
d46sbqv
Więcej tematów