Trwa ładowanie...
d10blkz

Polscy komandosi szkolą Afgańczyków

W ramach natowskiej misji doradczo-szkoleniowej Resolute Support polscy komandosi szkolą afgańskich policjantów z jednostki antyterrorystycznej - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej płk Jacek Sońta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy komandosi szkolą Afgańczyków
(MON)
d10blkz

Rzecznik przypomniał, że głównym celem sojuszniczej misji jest takie przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa oraz instytucji podległych resortom obrony i spraw wewnętrznych, by były w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo w Islamskiej Republice Afganistanu.

- Taki charakter ma też działalność polskich żołnierzy wojsk specjalnych, których do Afganistanu skierowaliśmy na prośbę NATO. Na co dzień stacjonują oni w Kandaharze i tam też prowadzą szkolenie oraz doradzają afgańskiej policyjnej jednostce antyterrorystycznej ATF-444 - powiedział Sońta.

- Szkolenie jednostki ATF-444 - jednej z najbardziej elitarnych formacji afgańskich - prowadzą żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Powierzenie Polakom tego zadania to potwierdzenie uznania i wysokich ocen, jakie za swoją dotychczasową działalność w Afganistanie, m.in. wyszkolenie oddziału tzw. Afgańskich Tygrysów, zbierają żołnierze wojsk specjalnych - dodał rzecznik.

d10blkz

Zgodnie z obowiązującym do końca roku postanowieniem prezydenta polski kontyngent wojskowy w ramach Resolute Support liczy do 200 żołnierzy i pracowników wojska. PKW wypełnia zadania doradcze, bez angażowania żołnierzy w działania bojowe.

Polscy żołnierze doradzają instytucjom podległym afgańskim ministerstwom obrony narodowej i spraw wewnętrznych na szczeblu strategicznym i operacyjnym, a także dwóm korpusom afgańskiej armii narodowej, siłom specjalnym, policji i regionalnemu centrum koordynacji. Wśród zadań PKW wymieniono również zapewnienie ochrony doradcom i bazie oraz doraźną ochronę konwojów logistycznych.

Misja NATO Resolute Support rozpoczęła się z początkiem bieżącego roku w miejsce poprzedniej, bojowej misji ISAF. W skład polskiego kontyngentu wchodzą specjaliści wydzieleni do dowództwa misji, doradzający władzom w Kabulu, instytucjom i służbom bezpieczeństwa oraz dowództwom regionalnym, a także siły wspierające i zabezpieczające działanie dowództwa PKW. W misji Resolute Support biorą udział głównie wyżsi oficerowie ze Sztabu Generalnego WP, dowództw generalnego i operacyjnego oraz MON.

O tym, że Polacy na prośbę NATO szkolą afgańskich antyterrorystów, napisała "Polska Zbrojna" w wywiadzie z szefem natowskiego Dowództwa Operacji Specjalnych w Afganistanie gen. Seanem Swindellem.

d10blkz

Podziel się opinią

Share
d10blkz
d10blkz
Więcej tematów