Polscy eksperymentatorzy pokażą co potrafią
Czy na lekcjach fizyki lub chemii muszą dominować niezrozumiałe teorie? Czy wykorzystanie doświadczeń podczas lekcji musi dużo kosztować? Nie - twierdzą organizatorzy pierwszych w Polsce Targów Eksperymentatorów, które odbędą się 12 marca w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Nauki Kopernik (CNK).
10.03.2009 17:26
Jak informuje Aneta Prymaka z Działu Informacji i Marketingu tej instytucji, podczas targów nauczyciele i popularyzatorzy nauki będą pokazywać proste i niedrogie eksperymenty naukowe, które wykorzystują podczas pracy w szkole. Zaprezentują m.in. jak za pomocą kamery internetowej, tablicy i kulki wytłumaczyć spadanie swobodne czy jak zobrazować tworzenie się mgły. Na blisko 30 przygotowanych stanowiskach pokażą eksperymenty, które można przeprowadzić mając do dyspozycji przedmioty obecne niemal w każdej kuchni lub łazience (np. wodę utlenioną czy zwykłą żarówkę).
Targi Eksperymentów będą częścią większej, organizowanej przez CNK już od trzech lat, imprezy - konferencji dla prowadzących pokazy naukowe "Pokazać - Przekazać". Prymaka wyjaśnia, że jej tegoroczna edycja skierowana jest głównie do tych pedagogów, którzy włączają (lub chcą włączyć) eksperymenty do wyjaśniania podczas lekcji zjawisk naukowych.
- Będą rozwijać swój warsztat w przeprowadzaniu pokazów, wymieniać się pomysłami i podpatrywać je od przedstawicieli centrów nauki i innych popularyzatorów nauki - tłumaczy przedstawicielka Centrum.
Udział w konferencji zapowiedziało ponad 100 uczestników. Oprócz pokazów przewidziano dla nich również zajęcia warsztatowe oraz wykłady. Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Frank Burnet - specjalista w dziedzinie "science communication", z doświadczeniem w organizowaniu i szkoleniu z interaktywnych i alternatywnych form edukacji.