Trwa ładowanie...

Polscy duchowni biją na alarm: to godzina próby dla wiary

- To godzina próby dla naszej wiary. Biskupi i katolicy nie mogą milczeć - tak o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie dopuszczalności obecności symboli religijnych w miejscach publicznych powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Polscy duchowni biją na alarm: to godzina próby dla wiaryŹródło: PAP
d2qp9ji
d2qp9ji

Episkopat Polski wyraził swój protest wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, dotyczącego obecności symboli religijnych w miejscach publicznych. Na początku listopada Trybunał orzekł, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów".

- Krzyż to nie tylko ozdoba i kultura. To najważniejszy moment w historii, gdy Jezus umarł za nas na krzyżu. Ten wyrok musiał nas wszystkich zaboleć - mówił arcybiskup Józef Michalik po zakończeniu obrad Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Jak dodał, "dziś krzyż jest przeszkodą, a jutro będzie człowiek o niebieskich oczach albo czarnych oczach, albo długim nosie".

- Ja wiem, za co mego ojca zwalniali z pracy, gdy nie chciał zgodzić się na zdjęcie krzyża w biurze, w którym pracował. Trzeba było robić różne preteksty, urządzać drugie malowanie biura, żeby ten krzyż zdjąć. Myśmy przechodzili różne "Włoszczowe", które nam dawały lekcje, jak się zachowywać w takich sytuacjach - mówił przewodniczący KEP (w 1984 roku we Włoszczowie skazano dwóch księży za kierowanie strajkiem młodzieży z tamtejszego Zespołu Szkół Zawodowych; w proteście przeciw konfiskacie symboli religijnych uczniowie bojkotowali zajęcia i okupowali szkołę; niektórych z nich relegowano ze szkoły, innych nie dopuszczono do matury; księża zostali w 1990 r. uniewinnieni przez Sąd Najwyższy).

Abp Michalik wyraził uznanie i podziękował europosłom, którzy zwrócili się o zachowanie "wolności dla prezentowania krzyży w przestrzeni publicznej".

d2qp9ji

W komunikacie, wydanym po zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, hierarchowie wyrazili sprzeciw wobec przejawów wrogości wobec znaku krzyża, jakie przy okazji orzeczenia Trybunału miały miejsce w Polsce. Według biskupów, prawa niewierzącej mniejszości powinny być łączone z obowiązkiem respektowania praw większości ludzi wierzących. "Nie wolno ranić uczuć osób, dla których krzyż jest symbolem największych wartości" - stwierdzili hierarchowie.

Podziękowali również wszystkim osobom zaangażowanym w obronę życia poczętego. Szczególną wdzięczność wyrazili tym spośród polskich parlamentarzystów oraz profesorów i lekarzy, którzy działają na rzecz całkowitej ochrony życia ludzkiego i prawnego zakazu stosowania zapłodnienia in vitro.

Podczas uroczystej Mszy św. w Kaplicy Jasnogórskiej biskupi podziękowali kardynałowi Józefowi Glempowi za jego długoletnią posługę Prymasa Polski. Wyrazili także wdzięczność abp. Józefowi Kowalczykowi za 20-letnią misję Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

d2qp9ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qp9ji
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj