ŚwiatPolscy biskupi w odwiedzinach u Benedykta XVI

Polscy biskupi w odwiedzinach u Benedykta XVI

Pierwsza grupa polskich biskupów rozpoczęła wizytę ad limina apostolorum, czyli "do progów apostolskich".

21.11.2005 10:50

Od czwartku polscy hierarchowie, reprezentujący diecezje zachodniej Polski, będą składać indywidualne wizyty Benedyktowi XVI. W sobotę zaś papież przyjmie wszystkich na audiencji i wygłosi do nich przemówienie na temat sytuacji polskiego Kościoła.

Przypuszcza się, że najważniejszym rezultatem pierwszego spotkania polskiego episkopatu z Benedyktem XVI będzie ustalenie szczegółów jego przyszłorocznej pielgrzymki do Polski.

W poniedziałek biskupi na czele z metropolitą wrocławskim arcybiskupem Marianem Gołębiewskim odwiedzają Kongregację Wychowania Katolickiego oraz dwie papieskie rady Do Spraw Dialogu Międzywyznaniowego oraz Popierania Jedności Chrześcijan. W najbliższych dniach będą składać wizyty w kolejnych kongregacjach i innych urzędach Kurii Rzymskiej. Niektórzy biskupi po raz pierwszy modlić się będą przy grobie Jana Pawła II.

Z poprzednią wizytą ad limina polscy biskupi przebywali w 1998 roku, choć według Kodeksu Prawa Kanonicznego "biskup diecezjalny obowiązany jest co pięć lat przedstawiać papieżowi sprawozdanie o stanie powierzonej sobie diecezji". Dwuletnie opóźnienie wynika ze wzrostu liczby diecezji na świecie i coraz dłuższej kolejki biskupów, oczekujących na wizytę w Watykanie.

Wizyta pierwszej grupy biskupów potrwa do 26 listopada. Następnej grupie, która ma przebywać w Watykanie od 28 listopada do 3 grudnia, przewodniczyć będzie metropolita krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz. Na czele trzeciej i ostatniej grupy polskich biskupów w dniach od 12 do 17 grudnia stanie prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

Trzy przemówienia, jakie wygłosi do wszystkich grup biskupów Benedykt XVI, dotyczące sytuacji nie tylko polskiego Kościoła, ale także problemów społeczeństwa i najważniejszych wyzwań przed nim stojących, zostaną opracowane na podstawie wcześniejszych sprawozdań, które przed przyjazdem do Rzymu mają obowiązek przygotować uczestnicy wizyty ad limina.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)