Trwa ładowanie...
d3hgbk2
polacy
04-08-2005 16:05

Połowa Polaków rozumie języki obce

Ponad połowa Polaków - 55% - deklaruje, że rozumie artykuł w gazecie, audycję radiową lub program telewizyjny w języku obcym - wynika z przeprowadzonego w czerwcu sondażu TNS OBOP.

d3hgbk2
d3hgbk2

Najlepiej znany jest w Polsce język rosyjski - umiejętność zrozumienia nadawanego w nim przekazu medialnego deklaruje 28% Polaków.

Trochę mniej osób - 23% - rozumie program lub artykuł w języku angielskim. Na trzecim miejscu znajduje się język niemiecki - zna go 14% Polaków.

Inne języki obce znają nieliczni Polacy: 2% zna język francuski, 1% - włoski, czeski lub ukraiński. Umiejętność rozumienia pozostałych języków deklaruje 3% badanych.

Informację w jednym języku obcym rozumie 39% Polaków, 14% nie miałoby problemu z dwoma językami, a 2% - z trzema. 45% mieszkańców naszego kraju nie rozumie żadnego języka obcego.

d3hgbk2

Znajomość języków obcych powiązana jest m.in. z wiekiem. Komunikat w obcym języku zrozumie zdecydowana większość nastolatków i dwudziestolatków i połowa Polaków pomiędzy 30. a 59. rokiem życia.

Znaczenie ma także wykształcenie - sformułowaną wájęzyku obcym informację zrozumie 82% absolwentów wyższych uczelni, 66% badanych z wykształceniem średnim i 39% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub podstawowym.

Im lepsza jest sytuacja materialna, tym częściej deklarowana jest znajomość języka obcego. 70% osób, którym powodzi się dobrze, rozumie któryś z języków obcych. Wśród osób, które oceniły swoją sytuację materialną jako niezadowalającą, język obcy zna 45%.

Znajomości języków sprzyja też mieszkanie w mieście. 53% mieszkańców wsi przyznaje, że nie zrozumiałoby żadnej wiadomości w języku obcym, podczas gdy większość mieszkańców miast (59%) twierdzi, że rozumie co najmniej jeden język obcy. Wśród mieszkańców największych aglomeracji jest stosunkowo najwięcej osób, które rozumieją dwa języki obce (19%).

d3hgbk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hgbk2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj