Połowa Polaków negatywnie ocenia działania PiS ws. Sądu Najwyższego. Prawie tyle samo popiera protesty
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że co drugi Polak słyszący o sprawie Małgorzaty Gersdorf negatywnie ocenia działania PiS.
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie powyżej 65. roku życia, którzy nie zwrócili się o możliwość przedłużenia orzekania, przeszli w stan spoczynku, w tym pierwsza prezesa Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jak mówił 3 lipca prezydencki minister Paweł Mucha, prezydent wyznaczył sędziego Józef Iwulskiego na pełniącego obowiązki pierwszego prezesa SN. Również Małgorzata Gersdorf wyznaczyła go, ale na osobę zastępująca ją podczas nieobecności.
Z sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że słyszało o tym 64 proc. Polaków. Biorąc pod uwagę preferencje wyborcze, o sprawie słyszało 83 proc. wyborców PO i 70 proc. zwolenników PiS.
50 proc. badanych negatywnie o odwołaniu Małgorzaty Gersdorf
Połowa osób, które znają sprawę, negatywnie ocenia odwołanie Małgorzaty Gersdorf z funkcji pierwszej prezes Sądu Najwyższego, w tym 31 proc. zdecydowanie negatywnie.
Przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych, w tym 12 proc. zdecydowanie pozytywnie wypowiada się o odwołaniu pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Zdania na ten temat nie ma 18 proc. ankietowanych.
Ocena zależy od sympatii politycznych. Wśród wyborców PO odwołanie Małgorzaty Gersdorf źle ocenia 73 proc badanych. Natomiast negatywnie ocenia to 18 proc. sympatyków PiS, a 55 proc. pozytywnie.
Zjednoczona Prawica nie miała prawa
50 proc. badanych oceniło, że rząd nie miał prawa odwołać Małgorzaty Gersdorf z funkcji pierwszej prezes Sądu Najwyższego. W tym 21 proc. ankietowanych stwierdza, że rząd raczej nie miał prawa.
Natomiast 35 proc. uważa, że obóz rządzący miał takie prawo, ale 21 proc. nie jest tego całkowicie pewna.
Z sondażu wynika, że 13 proc. wyborców PiS nie zgadza się z tym, że istniała możliwość do odwołania pierwszej prezes Małgorzaty Gersdorf. Wśród wyborców PO jest to 74 proc. badanych. 14 proc. zwolenników PO odpowiedziała, że obóz Zjednoczonej Prawicy mógł tego dokonać.
Co piąty Polak nie popiera protetsów
Polacy tak samo, jak negatywnie oceniają odwołanie Małgorzaty Gersdorf, popierają protesty w obronie Sądu Najwyższego (49 proc.). Wśród wyborców PiS protesty popiera 24 proc. z nich. Demonstracji w obronie Sądu Najwyższego nie popiera 22 proc. ankietowanych, a zdania nie ma 29 proc.
Badanie metodą CAWI przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 6 – 10 lipca 2018 r. na próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1061). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.