Polonia pamięta o polskich grobach
Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji obchodzony będzie w tym roku dopiero 6 listopada, jednak część Polonii już wcześniej odwiedza groby rodaków. Polskie mogiły można odnaleźć nawet na dalekiej północy lub wyspie Gotlandia.
01.11.2010 | aktual.: 08.11.2010 09:14
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się już w sobotę na katolickim cmentarzu Haga Norra w podsztokholmskiej gminie Solna, gdzie pochowani są ministrowie rządu II RP, dyplomaci, żołnierze, a także więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych.
Na polskich grobach przedstawiciele ambasady RP w Sztokholmie, organizacji polonijnych oraz duchowni Polskiej Misji Katolickiej złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Pomniki udekorowano biało-czerwonymi flagami.
W sobotę 6 listopada, kiedy w Szwecji przypada w tym roku dzień Wszystkich Świętych, podobne uroczystości odbędą się na cmentarzu w Norrkoeping, gdzie znajduje się 13 grobów Polaków-więźniów obozów koncentracyjnych, przywiezionych do Szwecji w ramach akcji Czerwonego Krzyża.
Polonijne stowarzyszenia lub po prostu mieszkający w Szwecji Polacy odwiedzą groby rodaków m.in. na północy kraju w Oestersund oraz Umea. W miejscowości Arjeplog, położonej nieopodal koła podbiegunowego, znajduje się grób dwóch polskich żołnierzy, którzy nie przeżyli wyczerpującej ucieczki z hitlerowskiego obozu w Norwegii.
Nieco później, 11 listopada, wieniec zostanie złożony na cmentarzu w Laerbro na Gotlandii. Tam także spoczywają przybyli na wyspę na leczenie polscy więźniowie obozów.