Północna Europa najlepiej przygotowana do przyszłości - Polska w ogonie rankingu
Kraje skandynawskie znalazły się na pierwszych miejscach w nowym rankingu, szeregującym państwa Europy według stopnia gotowości do stawienia czoła wyzwaniom gospodarczym, politycznym i społecznym XXI wieku.
02.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Ranking, nazwany Wskaźnikiem Przygotowania do Przyszłości, ogłoszono w poniedziałek na obradującym w Salzburgu Europejskim Szczycie Gospodarczym. Polska jest na 21. miejscu wśród 26 krajów Europy uwzględnionych w badaniach - tuż za Węgrami i Grecją, a przed Rumunią, Turcją, Estonią, Litwą i zamykającą listę Bułgarią.
Na 1. miejscu uplasowała się Norwegia, a na 2. Szwecja. Trzecia jest Szwajcaria, ale zaraz za nią są dwa inne kraje skandynawskie: Finlandia i Dania.
Autorzy rankingu uwzględniali nie tylko kryteria ekonomiczne, takie jak wysokość dochodu na głowę ludności, stan telekomunikacji czy zaawansowanie technologii. Chodziło o to, by ich wskaźnik pozwalał określić, czy dany kraj w sposób zrównoważony dba o wzrost gospodarczy, postęp techniczny i walkę z ubóstwem. Dlatego oprócz potencjalnych możliwości rozwoju brano pod uwagę także jakość życia, stopień harmonii społecznej i trwałość rozwoju już osiągniętego.
Chociaż - ogólnie rzecz biorąc - miejsce na liście zależy w znacznym stopniu od produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca, autorzy rankingu zwracają uwagę na odstępstwa od tej reguły. Polska, Rumunia i Słowacja wypadły lepiej niż wskazywałby na to ich poziom PKB, podczas gdy Włochy i Belgia - gorzej.
Wśród atutów Polski autorzy rankingu wymieniają tempo wzrostu PKB i strukturę demograficzną, a za słabe punkty uznają telekomunikację, środowisko naturalne i korupcję. (an)