Trwa ładowanie...
d15jikr

Północna Europa najlepiej przygotowana do przyszłości - Polska w ogonie rankingu

Kraje skandynawskie znalazły się na pierwszych miejscach w nowym rankingu, szeregującym państwa Europy według stopnia gotowości do stawienia czoła wyzwaniom gospodarczym, politycznym i społecznym XXI wieku.

d15jikr
d15jikr

Ranking, nazwany Wskaźnikiem Przygotowania do Przyszłości, ogłoszono w poniedziałek na obradującym w Salzburgu Europejskim Szczycie Gospodarczym. Polska jest na 21. miejscu wśród 26 krajów Europy uwzględnionych w badaniach - tuż za Węgrami i Grecją, a przed Rumunią, Turcją, Estonią, Litwą i zamykającą listę Bułgarią.

Na 1. miejscu uplasowała się Norwegia, a na 2. Szwecja. Trzecia jest Szwajcaria, ale zaraz za nią są dwa inne kraje skandynawskie: Finlandia i Dania.

Autorzy rankingu uwzględniali nie tylko kryteria ekonomiczne, takie jak wysokość dochodu na głowę ludności, stan telekomunikacji czy zaawansowanie technologii. Chodziło o to, by ich wskaźnik pozwalał określić, czy dany kraj w sposób zrównoważony dba o wzrost gospodarczy, postęp techniczny i walkę z ubóstwem. Dlatego oprócz potencjalnych możliwości rozwoju brano pod uwagę także jakość życia, stopień harmonii społecznej i trwałość rozwoju już osiągniętego.

Chociaż - ogólnie rzecz biorąc - miejsce na liście zależy w znacznym stopniu od produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca, autorzy rankingu zwracają uwagę na odstępstwa od tej reguły. Polska, Rumunia i Słowacja wypadły lepiej niż wskazywałby na to ich poziom PKB, podczas gdy Włochy i Belgia - gorzej.

Wśród atutów Polski autorzy rankingu wymieniają tempo wzrostu PKB i strukturę demograficzną, a za słabe punkty uznają telekomunikację, środowisko naturalne i korupcję. (an)

d15jikr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jikr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj