Trwa ładowanie...

Polka uderzyła torebką po głowie neonazisty. To zdjęcie jest legendą

Czarno-biała fotografia przedstawia dzielną Polkę, która podeszła do maszerującego neonazisty i z nieukrywaną złością uderzyła go torebką w głowę. Sytuacja wydarzyła się dokładnie 32 lata temu w Växjö, w południowej Szwecji, a uwieczniona na zdjęciu chwila wzbudza silne emocje do dzisiaj.

Share
Polka uderzyła torebką po głowie neonazisty. To zdjęcie jest legendąŹródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Hans Runesson
d4gp9cy

Jak podaje na swoim Facebooku dziennikarka Dziennika Łódzkiego, zdjęcie wykonał Hans Runesson i już następnego dnia zostało opublikowane w jednym z największych szwedzkich dzienników Dagens Nyheter, a następnie przedrukowane w kilku gazetach brytyjskich. Fotografii Runessona nadano w Szwecji tytuł zdjęcia roku 1985 (Årets Bild 1985), a później zdjęcia wieku (Århundradets bästa bild).

Kobietą, która odważyła się to zrobić była Danuta Danielsson ( panieńskie nazwisko Seń). Mało wiadomo na jej temat. Jedynie to, że jej matka była w czasie II wojny światowej więźniarką w jednym z niemieckich obozów koncentracyjnych.

Bohaterska postawa kobiety sprawiła, że postawiono jej pomnik w Växjö. Jednak zanim do tego doszło wybuchła lokalna afera, ponieważ część polityków uważała, że że postawienie monumentu Danuty Danielsson może być promocją przemocy na tle politycznym. Ludzie, którzy chcieli upamiętnić Danutę w ramach protestu zaczęli zawieszać na pomnikach w całym kraju damskie torebki. W końcu znalazło się kilku lokalnych polityków, którzy zdeklarowali, że chcętnie ustawią pomnik.

d4gp9cy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gp9cy
Więcej tematów