Polityka społeczna po 4 latach na dwóję z plusem
Walka z bezrobociem, uchwalenie ustawy o
emeryturach pomostowych, określenie zasad wypłat świadczeń z II
filara - to tylko niektóre zadania dla nowego ministra pracy i
polityki społecznej - uważa "Gazeta Prawna".
Zmiany szyldów z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, aby znów ulec podziałowi na Ministerstwo Polityki Społecznej i Ministerstwo Gospodarki i Pracy dały niewiele.
Nie wiadomo także, czy sytuację poprawi połączenie ministerstw pracy i polityki społecznej. Do rozwiązania zostały poważne problemy. Wśród kandydatów na stanowisko nowego ministra wymienia się m.in. Tadeusza Cymańskiego - informuje dziennik.
Cztery lata temu lewica wygrała wybory, obiecując Polakom skuteczną walkę z bezrobociem. Problem jednak pozostał. Musi teraz sobie z nim poradzić nowa koalicja PiS i PO. Według Lecha Goraja z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ukryte bezrobocie w Polsce wynosi około 5 mln osób. Jest ono aż tak wielkie, gdyż żadne statystyki nie obejmują pracowników zwolnionych z pracy, którzy posiadają 2-hektarowe gospodarstwo.
W Polsce bezrobocie zwalcza się głównie metodami administracyjnymi, usuwając z wykazów osób uprawnionych do zasiłków kolejne grupy osób. Dzięki tak prostemu zabiegowi stopa bezrobocia spadała - wyjaśnia gazecie Ryszard Łepik, wiceprzewodniczący OPZZ. Natomiast poważnym problemem jest fakt, że w ostatnich latach spadała liczba zatrudnionych. Nie stworzono warunków do powstania nowych miejsc pracy przez opracowanie ulg podatkowych dla przedsiębiorców - dodaje Łepik.