ŚwiatPolityka obronna Wielkiej Brytanii nie odpowiada na zagrożenia

Polityka obronna Wielkiej Brytanii nie odpowiada na zagrożenia

Strategia obronna Wielkiej Brytanii nie jest adekwatna do zagrożeń współczesnego świata i wyzwań jakie niesie za sobą polityka Rosji - podkreślono w opublikowanym raporcie brytyjskiego parlamentarnego komitetu ds. obrony.

Polityka obronna Wielkiej Brytanii nie odpowiada na zagrożenia
Źródło zdjęć: © Wikipedia

24.03.2015 | aktual.: 24.03.2015 04:40

Po zwycięstwie wyborczym w 2010 roku Partia Konserwatywna doprowadziła do cięć w wydatkach na obronność o około 8 proc. Dodatkowo nowy rząd podjął decyzję o redukcji kadry wojskowej o jedną szóstą. W swym raporcie parlamentarzyści zwracają uwagę, że takie działania "nie są już adekwatne" do sytuacji geopolitycznej na świecie.

"Obecne założenia w kwestii bezpieczeństwa nie odpowiadają zmieniającemu się otoczeniu. Istnieje konieczność zapewnienia stabilności na wielu teatrach i przeciwdziałania zagrożeniom konwencjonalnym i niekonwencjonalnym" - podkreślono w dokumencie, który krytykuje dotychczasowe założenia władz w Londynie, które nie widziały potrzeby w utrzymywaniu potencjału wojskowego z czasów zimnej wojny.

"Po raz pierwszy od 20 lat kraj o rozwiniętej armii rzucił wyzwanie granicom państw europejskich, a na Bliskim Wschodzie w Afryce i Azji Południowej dramatycznie spotęgowały się wyzwania i komplikacje. Wielka Brytania nie może sobie pozwolić na zignorowanie tych zagrożeń i izolację" - dodano w raporcie.

Parlamentarny komitet zwraca też uwagę, że decyzja o zmniejszeniu wydatków na obronność poniżej 2 proc. PKB negatywnie wpłynie nie tylko na kraj, ale także na NATO. W dokumencie uznano, że brytyjska armia może w przyszłości nie być traktowana jako poważny sojusznik dla innych państw.

Podkreślono, że Londyn musi położyć nacisk na ciągłą analizę sytuacji na morzach, szkolenia z zakresu wojny atomowej, biologicznej i chemicznej. Władze muszą też być gotowe na odparcie ataków komputerowych.

Największe brytyjskie ugrupowania zgodnie zapowiadają rewizję dotychczasowej strategii obronnej kraju. Ma ona nastąpić po zaplanowanych na maj br. wyborach parlamentarnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)