Trwa ładowanie...

Politycy o słowach Glińskiego w TVP. Zalewska: to nie było stanowisko rządu

• Neumann: los Glińskiego zależy od kaprysu Kaczyńskiego
• Minister edukacji: bardzo szanuję telewizję publiczną
• Czarnecki: rozumiem, że były to strzeliste metafory
• Wicepremier Piotr Gliński skrytykował w niedzielę TVP za materiały o organizacjach pozarządowych

Share
Politycy o słowach Glińskiego w TVP. Zalewska: to nie było stanowisko rządu
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
daqo84b

- Byłem pewnie trochę zdziwiony jak większość. Chyba najbardziej w szoku to są koleżanki i koledzy profesora Glińskiego z PiS - mówił w programie "Jeden na jeden" w TVN24 przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann. W ten sposób skomentował krytyczne wobec TVP wypowiedzi ministra Piotra Glińskiego, który w wywiadzie dla telewizji publicznej bronił organizacji pozarządowych.

Neumann zauważył, że prof. Gliński "wywodzi się trochę z tych organizacji pozarządowych", więc rozumie zasady ich działania. - Należy bronić organizacji pozarządowych przed złymi zapisami, przed rządem, który chce wszystko centralizować. Nawet taki partner, czy takie wsparcie jak profesora Glińskiego to zawsze dobrze - powiedział poseł PO.

daqo84b

Neumann był pytany, czy Gliński - w związku ze swoją wypowiedzią, może mieć problemy w PiS. Jego zdaniem mają miejsce "pierwsze prężenia muskułów różnych osób wewnątrz PiS" i dni Glińskiego jeszcze "nie są policzone". - Wydaje mi się, że w PiS nie waży nic. W samej strukturze partii. Premier Gliński nie ma zaplecza politycznego, jest człowiekiem, którego wymyślił Jarosław Kaczyński. Dzisiaj to jest kaprys Jarosława Kaczyńskiego, czy Piotr Gliński będzie wicepremierem w tym rządzie - ocenił Neumann.

Zalewska: to nie była opinia rządu

- Bardzo szanuję telewizję publiczną. Generalnie szanuję media. Bardzo często podchodzę do nich krytycznie. Uznaję, że to była opinia pana premiera Glińskiego, nie stanowisko rządu - powiedziała z kolei w RMF FM szefowa MEN Anna Zalewska, komentując niedzielną krytykę TVP w wywiadzie Piotra Glińskiego dla "Wiadomości".

Zalewska dodała, że ma nadzieję, iż krytyczne uwagi z jednej i drugiej strony pozwolą wprowadzić rozwiązania, które pomogą w działalności organizacjom pozarządowym.

- Czy minister Gliński straci posadę? - dopytywał prowadzący rozmowę w RMF FM Robert Mazurek. - To była opinia pana premiera Glińskiego, nie opinia rządu - powtórzyła wymijająco minister.

daqo84b

Niedzielny wywiad Glińskiego skomentował również Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. - Sformułowania wicepremiera były dosyć ostre. Do tej pory takich słów nie używał. Rozumiem, że były to strzeliste metafory - mówił w Radiu Zet.

Europoseł PiS stwierdził, że "nie ma wojny premiera Glińskiego z TVP". - Znam go - to pacyfista. Telewizja publiczna nie jest częścią kompetencji premiera Glińskiego - dodał Czarnecki. Wyraził również zdziwienie piątkowymi przeprosinami wicepremiera. - Dziwię się, że to zrobił - mówił. Zdaniem gościa Radia Zet "nie jest słuszne wyciąganie decydujących wniosków z faktu, że członek rodziny pracuje tam, czy gdzie indziej".

- TVP zawsze budziła i będzie budzić emocje. Skoro jest atakowana przez opozycję i polityków obozu rządzącego, to może spełnia swoją misję - powiedział Czarnecki. Wyjaśnił też, rzadko ogląda "Wiadomości", ale trzyma kciuki za ich szefową i prezesa TVP. - Nie uważam, żeby Kurski dokonywał koszmaru i szaleństwa - oceniał europoseł PiS.

- W TVP od pewnego czasu próbuje się zupełnie niepotrzebnie prowadzić krucjatę przeciw sektorowi pozarządowemu. Przykro mi, że w TVP - po zmianie, na którą harowałem tyle lat - jest taki dom wariatów - powiedział w programie "Gość Wiadomości" w TVP wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Skrytykował materiały na temat organizacji pozarządowych przygotowywane przez dziennikarzy telewizji zarządzanej przez Jacka Kurskiego. Zarzucił im również brak profesjonalizmu.

oprac. A. Jastrzębski

daqo84b

Podziel się opinią

Share
daqo84b
daqo84b
Więcej tematów