PolskaPolitycy czekają na expose nowej premier Beaty Szydło

Politycy czekają na expose nowej premier Beaty Szydło

Dziś zaprzysiężenie rządu Beaty Szydło przez prezydenta. Politycy czekają na expose nowej premier, które zostanie wygłoszone w Sejmie prawdopodobnie w najbliższą środę.

Politycy czekają na expose nowej premier Beaty Szydło
Źródło zdjęć: © WP | Andrzej Hulimka

16.11.2015 | aktual.: 19.06.2016 12:42

Nie należy spodziewać się zasadniczych zwrotów w tym expose - mówi poseł PiS-u Jacek Sasin. Zapewnia on, że będą powtórzone deklaracje z kampanii wyborczej - 500 złotych na dziecko, podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Dodaje, że nowym elementem będzie pokazanie harmonogramu tych działań.

Iwona Śledzińska-Katarasińska nie ma większych oczekiwań jeśli chodzi o program nowego rządu. Posłanka PO przypomina, co Prawo i Sprawiedliwość robiło podczas pierwszego posiedzenia Sejmu. Wyjaśniła, że chodzi między innymi o wyeliminowanie jednego z opozycyjnych klubów z prac Prezydium Sejmu oraz komisji do spraw służb specjalnych.

Mam nadzieję, że w expose będzie mowa o wizji państwa, a nie o tym, co mieliśmy do tej pory, czyli o walce o stołki - mówi Robert Winnicki z ruchu Kukiz'15. Jego zdaniem mamy do czynienia z zawłaszczeniem komisji do spraw służb specjalnych, a zamiast rozmowy o reformie państwa mamy awanturę o Trybunał Konstytucyjny.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru ma nadzieję, że Beata Szydło zrezygnuje z realizacji obietnic wyborczych - 500 złotych na dziecko, obniżka wieku emerytalnego, czy większa kwota wolna od podatku.

Stanisław Żelichowski z PSL-u zastanawia się, skąd rząd Beaty Szydło weźmie pieniądze na realizację swoich przedwyborczych obietnic. Jak powiedział, wymaga to budżetu trzy razy większego niż budżet Niemiec.

Zaprzysiężenie rządu w południe

W południe w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia nowego rządu. Beata Szydło została w piątek desygnowana na prezesa Rady Ministrów i zapewniła wówczas, że będzie to rząd dobrej zmiany, który zrobi wszystko by nie zawieść Polek i Polaków. - Naszą dewizą będzie praca i pokora - mówiła Beata Szydło. Podkreślała też, że rząd jest gotowy do pracy i musi zacząć działać szybko. Skład jest znany już od tygodnia.

Będzie trzech wicepremierów: Piotr Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Gowin - minister nauki i Mateusz Morawiecki - minister rozwoju.

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wróci Zbigniew Ziobro. Ministrem obrony będzie Antoni Macierewicz, ministrem spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, ministrem - koordynatorem służb specjalnych Mariusz Kamiński, ministrem spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Konrad Szymański będzie ministrem do spraw europejskich w Kancelarii Premiera. Szefową Kancelarii zostanie Beata Kempa.

Ministrem zdrowia będzie Konstanty Radziwiłł, ministrem finansów Paweł Szałamacha, ministrem pracy Elżbieta Rafalska, ministrem edukacji Anna Zalewska, ministrem sportu Witold Bańka, ministrem środowiska Jan Szyszko, ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, energetyki Krzysztof Tchórzewski, cyfryzacji Anna Streżyńska, skarbu Dawid Jackiewicz, rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Szefem nowego resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zostanie Marek Gróbarczyk. Członkiem Rady Ministrów będzie również wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów i ministrem w Kancelarii Premiera będzie Henryk Kowalczyk. Rzecznikiem rządu i szefem gabinetu politycznego premiera zostaje Elżbieta Witek.

Przed zaprzysiężeniem Beata Szydło wraz z ministrami złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz odda hołd ofiarom Powstania Warszawskiego. W Kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się potem nabożeństwo, w którym nie przewiduje się udziału mediów. Następnie Beata Szydło wraz z ministrami złoży kwiaty pod ambasadą francuską i wpisze się tam do księgi kondolencyjnej.

Po uroczystościach w Pałacu Prezydenckim, około godziny 14. przewidziane jest powitanie Beaty Szydło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkanie z ministrami, po którym rozjadą się oni do swoich resortów.

Od dzisiaj dnia premier Beata Szydło ma 14 dni na wygłoszenie w Sejmie expose oraz uzyskanie wotum zaufania. Z jej deklaracji wynika, że chce to zrobić jeszcze w tym tygodniu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)