Trwa ładowanie...
dmfd6ou

POLIN otrzymało EMYA 2016. To pierwsze takie wyróżnienie polskiej placówki

• Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otrzymało prestiżową nagrodę • Wyróżnienie to European Museum of the Year Award 2016 • To pierwszy raz, gdy polska placówka otrzymuje taką nagrodę
Share
Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLINŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Franciszek Mazur
dmfd6ou

Nagroda dla najlepszego europejskiego muzeum trafiła do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jako wyraz uznania za działalność placówki, która przyczynia się do zapewnienia zwiedzającym unikatowej atmosfery, pełnej wyobraźni interpretacji oraz prezentacji tysiącletniej, wspólnej historii Żydów i Polaków, a także kreatywnego podejścia do edukacji.

Doceniono ponadto odpowiedzialność społeczną muzeum. 9 kwietnia 2016 r w hiszpańskim San Sebastian nagrodę z rąk organizatorów odebrał dyrektor Muzeum POLIN, prof. Dariusz Stola. Tym samym na najbliższy rok do Warszawy trafiła statuetka The Egg (Jajo) autorstwa angielskiego rzeźbiarza Henry'ego Moore'a, która przyznawana jest laureatom EMYA.

- Nagroda EMYA jest potwierdzeniem, że POLIN to muzeum najwyższej klasy - mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Jurorów, a są to wybitni specjaliści, którzy obejrzeli setki muzeów w całej Europie, urzekła przede wszystkim przemyślana wystawa stała poświęcona tysiącletniej historii Żydów w Polsce, ukazująca bogactwo kultury i dramatyczne nie raz dzieje. Podkreślali naszą umiejętność mówienia o trudnych tematach w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia. Zauważyli także nasz bogaty program edukacyjny i kulturalny, liczne wydarzenia skierowane do bardzo szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców. Bardzo się cieszymy, że właśnie nasze muzeum zyskało ten prestiżowy tytuł i najważniejszą europejską nagrodę - dodał Dariusz Stola.

dmfd6ou

W tegorocznej edycji, obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się 49 kandydatów z 24 krajów. Konkurs o miano Europejskiego Muzeum Roku został zainicjowany pod auspicjami Komisji Europejskiej w 1977 roku, by promować najlepsze pośród europejskich muzeów i zachęcać je do innowacji. Dotychczas żadne polskie muzeum nie zostało nagrodzone.

Celem organizatorów jest docenienie placówek, które starają się najlepiej służyć społeczeństwu, wychodząc poza tradycyjne udostępnianie kolekcji. Jurorzy konkursu analizują nowe muzea i projekty, które mogą wywrzeć znaczący wpływ na inne instytucje w kraju i za granicą.

dmfd6ou

Podziel się opinią

Share
dmfd6ou
dmfd6ou
Więcej tematów