PolskaPolicjant zastrzelił agresywnego psa; ekspert: nie rozumiem

Policjant zastrzelił agresywnego psa; ekspert: nie rozumiem

Na plaży nad zalewem w gliwickiej dzielnicy Czechowice policjant zastrzelił kilkuletniego psa rasy bokser. Zwierzę było agresywne, pogryzło wcześniej dwie osoby - w tym swojego właściciela. Ekspert wskazuje, że zachowanie psa sprowokował w jakiś sposób człowiek i dziwi go decyzja funkcjonariusza.

O piątkowym wypadku poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego. Jak napisano w komunikacie, pies po pogryzieniu dwóch osób nadal był agresywny i zagrażał osobom przebywającym w pobliżu. Dlatego właśnie policja - na prośbę właściciela - zastrzeliła zwierzę.

Podkomisarz Marek Słomski z gliwickiej policji ocenił, że w tym przypadku zachowanie psa było niewytłumaczalne. - Właściciel przyjechał nad wodę z dziewczyną i psem. Zwierzę było na smyczy. Nie było żadnego drażnienia, jednak bokser wpadł w furię i zaczął gryźć - najpierw postronną osobę, a potem swego właściciela - wskazał Słomski.

Adrian Zając z katowickiego centrum treningu psów K9 Marka Fryca twierdzi, że odpowiedzialność za to zdarzenie spada na ludzi - przede wszystkim na właściciela. Pies został, jako dorosły, wzięty ze schroniska. Otoczenie - plaża pełna ludzi w ciepłe piątkowe popołudnie - jako nowe lub niekomfortowe, mogło wywołać u niego strach.

Zadaniem właściciela w takiej sytuacji - jak mówił Zając - jest rozpoznanie objawów strachu i uspokojenie psa, by zapobiec krańcowej reakcji w postaci pogryzienia. Specjalista wskazał, że jeszcze nie spotkał się z podobną jak w Gliwicach sytuacją, zwłaszcza u psa rasy bokser.

- Pies, jeśli nie czuje zagrożenia, raczej nie jest w stanie na kogoś się rzucić, kogoś pogryźć. Wcześniej daje sygnały - zachowaniem, posturą ciała, warczeniem - daje ostrzeżenie. Coś tam musiało się wydarzyć - ten pies, jeżeli był dominujący, zaatakował wówczas z pewności siebie, inna możliwość to, że ugryzł ze strachu - ocenił Zając.

Ekspert zaznaczył również, że, że nawet w zetknięciu z obcymi dla siebie osobami - np. gdy psy oddawane są na parotygodniowe szkolenie stacjonarne - nie atakują otoczenia bez powodu. Dziwił się też decyzji policjanta - agresywny pies powinien zostać przy ewentualnej pomocy hycla obezwładniony, poddany obserwacji, a o jego uśpieniu powinien zdecydować weterynarz.

Źródło artykułu:PAP
piespolicjapolicjant

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)