PolskaPolicjanci zatrzymani za ujawnienie tajemnicy służbowej

Policjanci zatrzymani za ujawnienie tajemnicy służbowej

Czterech funkcjonariuszy stołecznej policji
zatrzymano w związku z ujawnieniem tajemnicy służbowej.
W sumie w efekcie trwającego już od półtora roku śledztwa zatrzymano w tej sprawie 11 policjantów i sześć osób, które m.in.
namawiały ich do ujawnienia informacji.

Obraz

Jak poinformowała Talar z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, wśród zatrzymanych są: 34-latkowie: mł. asp. Konrad K. (9 lat służby) i asp. Mirosław G. (10 lat służby) z wydziału łączności KSP, 29-letni mł. asp. Michał L. z legionowskiej policji (9 lat służby) oraz 28-letni sierż. Piotr K. (6 lat służby) z komendy rejonowej na warszawskiej Ochocie. Prawdopodobnie w środę zostaną im postawione zarzuty.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej (nadzorującej śledztwo) Maciej Kujawski poinformował, że policjantom wcześniej zatrzymanym w tej sprawie postawiono zarzuty dotyczące głównie ujawnienia tajemnicy służbowej i przekroczenia uprawnień. Grozi za to do 3 lat więzienia. Pozostałych sześć osób jest podejrzanych o podżeganie do ujawnienia tajemnicy.

Z ustaleń policji i prokuratury wynika, że informacje dotyczące policyjnych akcji przekazywane były osobom z różnych warszawskich środowisk przestępczych. Choć nie zostały dotąd postawione zarzuty dotyczące przyjmowania łapówek, prokuratura bada także ten wątek. Nie wyklucza też kolejnych zatrzymań.

Jak podkreśliła Talar, zatrzymanie 17 osób (osiem z nich zostało aresztowanych) było możliwe dzięki wspólnej pracy operacyjnej policjantów wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw, wydziału inspekcji i kontroli KSP oraz prokuratury okręgowej.

Sprawę tę traktowano priorytetowo, gdyż informacje przekazywane przestępcom narażały policjantów na ogromne niebezpieczeństwo. Na każdym etapie sprawy prowadzone były ścisłe konsultacje z prokuraturą okręgową - powiedziała Talar.

Pierwszych trzech funkcjonariuszy - ze Stołecznego Stanowiska Kierowania - zatrzymano w październiku ubiegłego roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)