Trwa ładowanie...

Policjanci w mieszkaniu Zbigniewa Stonogi. W sprawie korupcji w katowickim sądzie

Warszawska prokuratura apelacyjna wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia korupcji w Sądzie Okręgowym w Katowicach - poinformowało w piątek Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratorzy wydali postanowienie o zatrzymaniu Zbigniewa S. i przeszukaniu jego mieszkania.

Share
Policjanci w mieszkaniu Zbigniewa Stonogi. W sprawie korupcji w katowickim sądzie
Źródło: PAP, Fot: P. Supernak
d2tzl79

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji Katarzyna Balcer poinformowała, że prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze i wydała m.in. postanowienie o zatrzymaniu oraz przeszukaniu mieszkania.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji Katarzyna Balcer dodała, że policjanci działają na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, ale mężczyzna nie został jeszcze formalnie zatrzymany. - Cały czas prowadzimy zlecone czynności w tej sprawie - powiedziała.

d2tzl79

Balcer podkreśliła, że policjanci zbierają materiał dowodowy; zostanie on przekazany do prokuratury, która będzie udzielała dalszych informacji w tej sprawie.

Wcześniej w piątek S. na swojej stronie internetowej napisał m.in.: "U mnie w domu i firmach znowu policja i przeszukanie. Mają też nakaz zatrzymania".

Jak przypomniało w piątek radio RMF FM, kilka dni temu S. ujawnił dokumenty i nagrania, z których - jego zdaniem - ma wynikać, że w katowickim sądzie działa "grupa przestępcza".

O Zbigniewie Stonodze zrobiło się głośno 9 czerwca, gdy biznesmen rozpowszechnił na Facebooku zdjęcia akt ze śledztwa w sprawie afery podsłuchowej. Tego samego dnia wieczorem został na kilka godzin zatrzymany przez policję. W kolejnych dniach postawiono mu zarzut ujawnienia informacji ze śledztwa bez zgody prokuratury.

d2tzl79

Afera związana z wyciekiem akt doprowadziła do politycznej burzy. Do dymisji podali się ministrowie skarbu, zdrowia i sportu oraz kilku wiceministrów. Z funkcji zrezygnował też marszałek Sejmu - Radosław Sikorski.

Media określają Stonogę mianem "kontrowersyjnego przedsiębiorcy", który prowadzi "prywatną wojnę z policją i państwowymi instytucjami". W przeszłości Stonoga był asystentem posłanki Samoobrony Wandy Łyżwińskiej i doradcą Andrzeja Leppera. Ciąży na nim wiele wyroków sądowych. W czerwcu uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi Północ, który skazał go na rok bezwzględnego więzienia bez możliwości zawieszenia kary za oszustwo przy sprzedaży lexusa o wartości 50 tys. zł. 30 sierpnia Stonoga ma stawić się w więzieniu na Białołęce.

d2tzl79

Podziel się opinią

Share
d2tzl79
d2tzl79
Więcej tematów