Trwa ładowanie...
d3kep46

Policjanci odnaleźli skradzione obrazy znanego artysty

Czeska policja poinformowała o odnalezieniu skradzionych przed miesiącem płócien malarza Emila Filli, należących do najcenniejszych w kraju. W związku z kradzieżą aresztowano sześć osób.

d3kep46
d3kep46

Złodzieje wynieśli obrazy z poświęconego artyście muzeum w pałacu w Perucu (na północy Czech). Wartość dzieł oszacowano na 50-80 mln koron (8-14 mln zł). Media w Pradze uznały wydarzenie za kradzież roku.

Czterech płócien poszukiwało 130 policjantów z trzech województw. Śledztwu znacząco pomogło odnalezienie zniszczonych ram obrazów po kilku dniach od włamania do muzeum.

Według śledczych szajka najprawdopodobniej rabowała także z innych muzeów i galerii dzieła sztuki, które potem oferowała po cenach dużo niższych od ich wartości. Dwie zatrzymane osoby są podejrzane o kradzież, pozostałe cztery o paserstwo. Wszystkim grozi od ośmiu do 10 lat więzienia.

Emil Filla należy do najsłynniejszych czeskich artystów. Żył w latach 1882-1953. Mieszkał w Pradze, Paryżu i Amsterdamie. Zajmował się malarstwem, rzeźbą i grafiką, napisał też szereg prac dotyczących teorii sztuki. Decydujący wpływ na jego twórczość miały dzieła Pabla Picassa i Georges'a Braque'a, stąd też większość jego obrazów odwołuje się do kubizmu.

d3kep46

Tuż po wybuchu drugiej wojny światowej hitlerowcy więzili go w obozach koncentracyjnych w Dachau i Buchenwaldzie. Po wojnie wrócił do Czechosłowacji. Wykładał na praskiej Akademii Sztuk Pięknych, a jednocześnie stworzył cykl monumentalnych obrazów poświęconych słowackim pieśniom ludowym. Komunistyczne władze zakazały mu wystawiania większości prac, gdyż zbyt odbiegały od socrealizmu.

Filla przez pewien czas był związany z pałacem w Perucu i miał tam swoje atelier. Z tego właśnie powodu zdecydowano się poświęcić malarzowi jedno ze skrzydeł obiektu.

d3kep46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kep46
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj