PolskaPolicja wyjaśni, skąd pałki i gaz w lokalu "Krytyki Politycznej"

Policja wyjaśni, skąd pałki i gaz w lokalu "Krytyki Politycznej"

Zarząd dzielnicy Śródmieście zwróci się m.in. do policji i straży miejskiej o informacje w sprawie zajść w lokalu, w którym mieści się Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Policja zatrzymała tam w piątek 95 obcokrajowców, głównie niemieckich antyfaszystów.

Policja wyjaśni, skąd pałki i gaz w lokalu "Krytyki Politycznej"
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Lokal, w którym mieści się centrum, jest wynajmowany od miasta. Sprawą najmu lokalu (umowa obowiązuje jeszcze przez osiem miesięcy) zajmowała się rada dzielnicy. Burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski zapowiedział podczas sesji, że jej zarząd zwróci się o informacje dotyczące piątkowych zajść do policji, straży miejskiej, najemców lokalu oraz osób, które zostały tego dnia zaatakowane na ul. Nowy Świat. - Kiedy otrzymamy oficjalne wyjaśnienia na piśmie, wówczas rozważymy dalsze kroki, ale na dziś tematu nie ma w świetle prawa - dodał.

W piątek policja w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, jeszcze przed rozpoczęciem zarówno wiecu "Kolorowa Niepodległa", organizowanego przez Porozumienie 11 Listopada, jak i późniejszego "Marszu Niepodległości", organizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny, zatrzymała 95 obcokrajowców, głównie przedstawicieli organizacji antyfaszystowskich z Niemiec.

W lokalu prowadzonym przez "Krytykę Polityczną" znaleziono kilkadziesiąt drewnianych pałek, gazy pieprzowe, petardy, czapki bejsbolówki ze wzmocnieniami, ochraniacze na kolana, tarcze zrobione z płyt i styropianu oraz kastet.

Radni PiS wnioskowali o rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. Wcześniej podkreślali, że zgodnie z wytycznymi zespołu rekomendującego najem lokalu, najemca m.in. zobowiązany był do realizowania "programu kulturalnego budującego pozytywny wizerunek Warszawy i Dzielnicy Śródmieście i odzwierciedlającego prestiżowe położenie lokalu przy Trakcie Królewskim" oraz "kształtowanie działalności społeczno-kulturalnej w duchu otwartości na różne środowiska i poglądy".

Jak poinformował radny PiS Paweł Szefernaker, ostatecznie rada przyjęła jedynie stanowisko, w którym "popiera działania zarządu dzielnicy Śródmieście, zmierzające do wyjaśnienia zgodności z umową najmu działań najemcy".

Jeszcze przed sesją rady dzielnicy Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej" oceniła, że działania radnych PiS "są powodowane niechęcią i nienawiścią". - Na pewno nie wynikają z wiedzy na temat działalności CK NWŚ - zaznaczyła. Podkreśliła, że centrum składa rocznie władzom miasta sprawozdanie ze swojej działalności. Powiedziała, że rocznie organizuje ok. 400 wydarzeń kulturalnych. - Nigdy nie było zastrzeżeń co do działalności Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat - zaznaczyła. Podkreśliła też, że CK NWŚ nie ma nic wspólnego z zapraszaniem bojówek w związku ze Świętem Niepodległości.

W niedzielę na konferencji prasowej zapewniała, że organizatorzy wiecu "Kolorowa Niepodległa" nie planowali żadnego zgromadzenia grup radykalnych w CK NWŚ. - Policja zepchnęła tam grupę antyfaszystów, którą następnie spokojnie wyprowadziła z lokalu, nie zgłaszając wobec nas żadnych zastrzeżeń - powiedziała.

O przeznaczeniu lokalu na realizację projektu "Nowy Wspaniały Świat" zdecydował w czerwcu 2009 r. zarząd dzielnicy Śródmieście. Projekt został wyłoniony w drodze dwuetapowego postępowania dotyczącego prowadzenia działalności kulturalnej i artystycznej. Lokal o powierzchni ok. 1,3 tys. m kw. został oddany w najem na trzy lata Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego. Kontrowersje budziła wówczas m.in. wysokość czynszu - 12 zł za metr kwadratowy lokalu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (313)