SpołeczeństwoPolicja rozpoczęła operację zabezpieczenia Przystanku Woodstock

Policja rozpoczęła operację zabezpieczenia Przystanku Woodstock

Policja rozpoczęła operację zabezpieczenia Przystanku Woodstock
Źródło zdjęć: © PAP | Lech Muszyński
02.08.2017 11:26, aktualizacja: 02.08.2017 12:02

Prawie pół tysiąca funkcjonariuszy policyjnej prewencji z całej Polski pełni służbę w przygranicznym Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem, gdzie w czwartek rozpocznie się 23. Przystanek Woodstock. Z szacunków organizatorów wynika, że we wtorek na terenie festiwalu było już ok. 50 tys. ludzi.

"Zaczyna robić się gęsto"

Jak poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy, na parkingach przygotowanych na potrzeby festiwalu znajduje się ponad 3,2 tys. samochodów, a pociągami do Kostrzyna nad Odrą dojechało dotychczas ok. 15 tys. osób.

- W mieście i na polu namiotowym festiwalu zaczyna robić się gęsto - powiedział Maludy. - Na razie w mieście nie doszło do poważnych incydentów. Odnotowaliśmy 13 przestępstw, głównie związanych z posiadaniem narkotyków i 40 wykroczeń - dodał.

Rzecznik podkreślił, że z uwagi na zagrożenia notowane w Europie Zachodniej policja jest w pełnej mobilizacji. Dlatego do Kostrzyna nad Odrą zjechali policjanci z wielu miejsc w kraju. Przez kilka najbliższych dni w operację związaną z zabezpieczeniem tej ogromnej imprezy masowej zaangażowanych będzie około 1,6 tys. policjantów wszystkich pionów tej służby.

- W przypadku prewencji mamy wsparcie oddziałów i pododdziałów z Warszawy, Łodzi, Poznania, Kielc, Lublina, Płocka, Radomia, Opola i Bydgoszczy. Wspólnie ze swoimi dowódcami stanowią jeden organizm, który funkcjonuje bardzo profesjonalnie - zapewnił Maludy.

Dodał, że praca policjantów tego pionu nie ogranicza się jedynie do patrolowania ulic Kostrzyn nad Odrą. Wspomagają i współpracują oni również z policjantami z pozostałych pionów, aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa w czasie festiwalu.

50 tys. ludzi

Do Kostrzyna nad Odrą przybywa coraz więcej osób na festiwal Woodstock. Docierają głównie pociągami i samochodami. Przewoźnicy kolejowi przygotowali łącznie 80 specjalnych pociągów, którymi można dojechać na imprezę z różnych zakątków kraju.

Największy ruch panuje w okolicach kostrzyńskiego dworca, z którego ludzie przemieszczają się na teren dawnego poligonu, gdzie odbywa się Woodstock. Coraz tłoczniej jest także na drogach dojazdowych do miasta i jego ulicach.

Rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies poinformował, że nie ma jeszcze aktualnych danych dotyczących liczby osób przebywających na terenie festiwalu. Dodał, że z wtorkowych szacunków wynikało, że tego dnia było tam ok. 50 tys. ludzi.

- Zasadniczo jest bardzo dużo ludzi, ale atmosfera jest bardzo dobra, bardzo spokojna. Noc przebiegała bezproblemowo. Mnóstwo ludzi przyjechało, bawiło się, śpiewało. Było czuć tę atmosferę rockandrollowego święta, ale nie było praktycznie istotnych zdarzeń powodujących jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Wszystkie służby nasze, a pracuje tutaj ponad 2000 osób w zabezpieczeniu festiwalu, wszystkie te służby mówiły, że była to spokojna, dobra noc, kiedy jeszcze mieliśmy możliwość testowania różnych procedur i zachowań. Cały czas je doskonalimy - powiedział Dobies.

Dodał, że upalna pogoda nie spowodowała "żadnych istotnych problemów", a w środę jest już nieco chłodniej. Dobies przypomniał, że w środę wystartowała duża część wydarzeń przygotowanych dla woodstockowiczów - rozpoczynają się koncerty w Pokojowej Wiosce Kryszny, działalność otwiera Akademia Sztuk Przepięknych - miejsce wielu warsztatów i zajęć oraz spotkań z zaproszonymi na festiwal gośćmi.

Impreza podwyższonego ryzyka

Podobnie jak przed rokiem, także i teraz impreza ma status imprezy podwyższonego ryzyka. Dla organizatora oznacza to dodatkowe obowiązki, m.in. zapewnienie większych służb porządkowych i informacyjnych czy ograniczenia w sprzedaży alkoholu. 23. Przystanek Woodstock rozpocznie się w czwartek i potrwa do nocy z soboty na niedzielę. Po raz 14. impreza jest organizowana w Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem. To jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, gromadzący co roku po kilkaset tysięcy uczestników, głównie młodych ludzi z całej Polski, ale także z zagranicy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (458)
Zobacz także