Trwa ładowanie...
d4ghc7l

Policja nielegalnie podsłuchiwała dziennikarzy, polityków i adwokatów. Sprawa umorzona

"Umorzono sprawę nielegalnych podsłuchów dziennikarzy, polityków, adwokatów i prokuratorów. Okazało się, że byłem centralną osobą" - napisał na Twitterze były dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Pretekstem do akcji były moje połączenia z osobą rozpracowywaną" - napisał Mariusz Giereszewski
"Pretekstem do akcji były moje połączenia z osobą rozpracowywaną" - napisał Mariusz Giereszewski (Krzysztof Zatycki / Forum)
d4ghc7l

Mariusz Gierszewski, były dziennikarz Radia Zet, opublikował na Twitterze uzasadnienie umorzenia sprawy nielegalnych podsłuchów dziennikarzy, polityków, adwokatów i prokuratorów. Chodzi o listę 30 osób, które w 2014 roku miały być nielegalnie inwigilowane przez policję.

Osoby te uzyskały status pokrzywdzonych w śledztwie dotyczącym nielegalnego pobrania bilingów przez funkcjonariusza policji.

"Umorzono sprawę nielegalnych podsłuchów dziennikarzy, polityków, adwokatów i prokuratorów. Okazało się, że byłem centralną osobą" - napisał Gierszewski.

d4ghc7l

Według uzasadnienia, policja dane telekomunikacyjne miała uzyskać "na potrzeby prowadzonego rozpracowania operacyjnego". A uzyskanie danych miało związek z tym rozpracowaniem, bo "jako jeden z abonentów, z którym wedle ustaleń kontaktowała się osoba objęta tym rozpracowaniem, był Mariusz Gierszewski".

"Dane najprawdopodobniej zniszczono"

W uzasadnieniu czytamy, że "celem prób opracowania schematu powiązań głównego figuranta, uzyskano nie tylko wykazy połączeń dotyczących jego osoby bezpośrednio, ale także wykazy połączeń osób, które się z nim kontaktowały". I to właśnie dlatego zleceniem operacyjnym w grudniu objęto 37 numerów telefonów, które to "prawie wszystkie łączyły się z osobą Mariusza Gierszewskiego".

Dane "najprawdopodobniej zniszczono z uwagi na nieprzydatność do sprawy". Ale "(...) lakoniczna treść protokołów zniszczeń nie zawiera adnotacji, wskazujących wprost na fakt, że zniszczono te dane".

d4ghc7l

Mariusz Gierszewski skomentował uzasadnienie: "Pretekstem do akcji były moje połączenia z osobą rozpracowywaną. Kolejna ciekawostka, dane później zniszczono ale nie ma pewności, że właśnie te dane". Sam w sprawie miał status pokrzywdzonego.

Zobacz też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-kaczynski-6030131180507777c">Jarosław Kaczyński</a> zniknął?

Czytaj też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-usa-rasizm-to-nie-jedyny-problem-z-jakim-walczy-ameryka-wywiad-6518176976664705a">Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku</a>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ghc7l

Podziel się opinią

Share

d4ghc7l

d4ghc7l
Więcej tematów