Policja może stosować prowokacje przeciw pedofilom
Senat przyjął nowelizację ustawy o policji, umożliwiając funkcjonariuszom
stosowanie tzw. prowokacji policyjnej w walce ze zjawiskiem
pedofilii.
11.07.2007 | aktual.: 12.07.2007 00:13
Za takim rozwiązaniem było 80 senatorów, przeciw 2. Nowela została przyjęta przez Sejm pod koniec czerwca.
Nowelizacja ustawy o policji włącza pedofilię do katalogu przestępstw, w których policjanci mogą stosować czynności operacyjno-rozpoznawcze, czyli m.in. prowokację policyjną.
Poszerza też katalog rodzajów czynności operacyjnych, które mogą stosować policjanci. Chodzi m.in. o możliwość składania propozycji osobie podejrzewanej o pedofilię, tak by uzyskać dowód popełnienia przez nią przestępstwa.
"Seksualne wykorzystywanie dziecka jest najbardziej odrażającą i szkodliwą - ze względu na następstwa, jakie powoduje - formą przemocy. Jest to angażowanie dziecka w sferę aktywności seksualnej nieprzystającej do jego etapu rozwojowego, w sferę działań, które naruszają normy prawne i społeczne, których dziecko nie rozumie, często boi się i nie akceptuje" - podkreślili w uzasadnieniu autorzy noweli.
Zaznaczyli też, że jest to forma krzywdzenia, którą najtrudniej wykryć, ocenić i oszacować. "Dzieci same rzadko ujawniają fakt molestowania seksualnego. Wyjątkowa zawiłość i delikatność tych zjawisk, konieczność połączenia w ich wykrywaniu wiedzy psychologicznej, prawniczej praktyki dochodzeniowej, sprawiają, że tylko najbardziej drastyczne przypadki zostają zidentyfikowane i powodują interwencję policji czy w efekcie sądów" - dodali.
W uzasadnieniu przedstawiono też dane, z których wynika, iż co piąta dziewczynka - około 20% i co piętnasty chłopiec - około 6%, przeżywają jakąś formę wykorzystywania seksualnego. Przemocy seksualnej doznaje około 3% dziewcząt i 1% chłopców. Większość sprawców - ok. 80% to osoby znane dziecku i jego rodzinie.
"Aktualne uregulowania prawne nie dają policji możliwości szybkiego i efektywnego działania w tym zakresie" - zaznaczono w uzasadnieniu. Jak dodano, ograniczają się one do sprawdzania sygnałów o pedofilskich stronach, ich likwidacji i do starań dotarcia do ich twórców. Projektowane zmiany mają więc na celu umożliwienie policjantom stosowanie prowokacji w ujawnianiu i ściganiu osób wykorzystujących seksualnie dzieci zarówno bezpośrednio, jak i przez Internet.