PolskaPolicja chce komunikacji przez TETRĘ

Policja chce komunikacji przez TETRĘ

Polskie służby bezpieczeństwa publicznego
są przygotowane do budowy systemu łącznościowego TETRA - zapewnił
na konferencji prasowej w Komendzie Stołecznej Policji zastępca szefa policji nadinspektor Zbigniew Chwaliński. Budowa systemu ruszy prawdopodobnie w styczniu 2005 roku.

12.07.2004 | aktual.: 12.07.2004 15:36

Sieć profesjonalnej łączności cyfrowej TETRA ma rozwiązać problem bezpiecznego komunikowania się policji i służb ratowniczych w Polsce. Powstaje ona w ramach umowy offsetowej, związanej z zakupem przez Polskę samolotów F-16. Budowa systemu ma potrwać ok. 3,5 roku. Myślę że jesteśmy bardzo blisko rozpoczęcia konkretnych działań realizacyjnych. Jest powołany komitet sterujący, który nadzoruje wszystkie decyzje i prace związane z przygotowaniami do budowy systemu, tak aby uwzględnić potrzeby wszystkich służb - powiedział Chwaliński.

Spójny system łączności

Trwa omawianie szczegółów, także technicznych, przedsięwzięcia. Praktycznie mamy już jednoznaczną opinię, jak to ma wyglądać, i jak ma wyglądać współdziałanie między służbami np. na szczeblu powiatu - powiedział Chwaliński. Dodał, że z TETRĄ będzie powiązany system zarządzania kryzysowego, co umożliwi szybką i skuteczną współpracę służb uczestniczących w sytuacjach kryzysowych (powodzie, katastrofy).

Nadinspektor zaznaczył, że konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie systemu TETRA, bo obecnie w Polsce nie ma spójnego systemu łączności służb bezpieczeństwa publicznego oraz służb ratowniczych. Każda z formacji: policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, organa bezpieczeństwa wewnętrznego mają własne systemy. Są one na ogół nie najświeższej daty, głównie w technice analogowej, a co najgorsze, nie komunikują się ze sobą - wyjaśnił.

Szybciej dla obywateli

Mimo tego, że budowa systemu dla wszystkich służb ruszy dopiero za mniej więcej pół roku, z jego rozwiązań korzystają już policjanci z Warszawy, Krakowa, Łodzi i Szczecina. Funkcjonariusze reagują szybciej, mają komfort stałej łączności z centrum dowodzenia, mogą korzystać z policyjnych baz danych - podkreślił Chwaliński.

Dla szarego obywatela TETRA oznacza większą skuteczność policji, bo ten system wymusza dyscyplinę od funkcjonariuszy wydających decyzję i od wykonującego ją pojedynczego policjanta. Wszystkie czynności są pod kontrolą od chwili przyjęcia zgłoszenia. W dodatku mierzony jest czas policyjnej interwencji - powiedział komendant stołeczny policji nadinsp. Ryszard Siewierski.

Przypomniał, że system był wykorzystywany m.in. przy zabezpieczaniu Europejskiego Szczytu Gospodarczego w Warszawie w ostatnich dniach kwietnia tego roku.

Nadinsp. Chwaliński zaznaczył, że TETRA nie jest, co prawda, systemem tanim, ale "nowoczesność i jakość musi kosztować". Poza tym koszt systemu zostanie rozłożony na 15 lat. Z TETRY będą korzystać m.in. policja, straż pożarna, ratownictwo medyczne, służba więzienna, Służba Ochrony Kolei, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Wojsko Polskie w zakresie łączności cywilnej - w sumie ok. 140 tys. użytkowników.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)