Trwa ładowanie...
05-07-2015 07:04

Polemika wokół listy zakazanych książek dla dzieci w Wenecji

Prawie 50 tytułów, wśród nich klasyka włoskiej literatury dziecięcej, trafiło na sporządzony w Wenecji indeks książek zakazanych w szkołach dlatego, że, jak twierdzi inicjator listy- nowy prawicowy burmistrz miasta, poruszają tematykę gender.

Polemika wokół listy zakazanych książek dla dzieci w WenecjiŹródło: Thinkstockphotos
d4n9rr9
d4n9rr9

Zgodnie z decyzją wybranego w połowie czerwca burmistrza Luigiego Brugnaro i jego obietnicą złożoną podczas kampanii wyborczej, ze wszystkich przedszkoli i szkół w mieście nad laguną mają zostać wycofane książki, w których doszukano się - jak pisze dziennik "La Repubblica" - "wskaźnika gender" lub też sformułowań "rodzic 1", "rodzic 2". Zaraz po wyborach w Wenecji do tamtejszych szkół kilku szczebli rozesłano okólnik z decyzją w tej sprawie.

Zabronione obecnie książki, poruszające na przykład tematykę walki ze stereotypami, wprowadziły do placówek oświatowych poprzednie władze Wenecji. Nowy burmistrz - przedsiębiorca popierany przez ugrupowania prawicy, postanowił wycofać z listy lektur książki, których bohaterami są na przykład gęsi, misie, księżniczki i słonie.

Na indeksie, nazwanym przez lewicowy rzymski dziennik "absurdalnym", znalazła się uwielbiana przez włoskie dzieci książka "Małe niebieskie i małe żółte" znanego pisarza i ilustratora Leo Lionniego; to opowieść o przyjaźni dwóch kolorów, które łączą się, by utworzyć zielony.

Zakazano też opowieści o trójce adoptowanych dzieci, a także poradnika, jak pokonać strach. Na cenzurowanym są książki o dyskryminacji i poczuciu inności oraz przedstawiające różne modele życia rodzinnego, w tym związki osób tej samej płci, wzruszająca opowieść o niepełnosprawnym chłopcu, bajka o zwierzętach poruszająca problem chuligańskiego znęcania się nad słabszym kolegą.

d4n9rr9

Tematyka wielu tych książek, zauważa się, często nie ma nic wspólnego z gender, które było podstawowym kryterium sporządzenia spisu zabronionych lektur.

Lista - informują włoskie media - wywołała protesty autorów, wydawców, bibliotekarzy i niektórych rodziców. Przeciwnicy indeksu mobilizują się w internecie, organizują pikiety pod hasłem "Uwolnijmy książki" i ich sprzedaż na specjalnych straganach, piszą petycje do burmistrza.

Oburzenie wyraziło stowarzyszenie autorów książek dla dzieci, które inicjatywę władz uznało za przejaw autorytaryzmu i niczym nieusprawiedliwionej cenzury. "To niebywałe, że polityka chce sprawować kontrolę nad kulturą" - powiedziała dyrektor wydawnictwa specjalizującego się w książkach dla dzieci Francesca Archinto. Jej zdaniem niedopuszczalne jest wycofanie tytułów poruszających w przystępny dla dzieci sposób tak ważną tematykę, jak przemoc w szkole i rasizm.

Burmistrz Wenecji w obliczu fali miażdżącej krytyki obiecał, że lista zostanie ponownie przeanalizowana i że być może niektóre lektury zostaną z niej wykreślone. "Jeśli choć jedna książka pozostanie na indeksie, to już będzie to porażka demokracji" - odpowiadają polityczni przeciwnicy burmistrza.

d4n9rr9

Zobacz także: Chłopiec uwięziony w ciele dziewczyny

d4n9rr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n9rr9
Więcej tematów